ERMİŞ    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof Halil Cibran’ın tüm dünyada en çok bilinen eseri “Ermiş” (The Prophet) bizde de çok sevilir. Dünyanın önde gelen bazı animasyon yönetmenlerinin bir araya geldiği aynı isimli bu sıra dışı animasyon film Cibran’ın en güzel şiirlerini görselleştirip  “Ermiş”in hikaye kurgusu içine yerleştiren bir yapıda hazırlanmış.

Filmde sürgündeki bir kentte ev hapsinde yaşayan bir düşünür/şair olan Mustafa, yetkililer tarafından ülkesine gönderilmesi kararıyla serbest bırakılır. Mustafa’nın evinde temizlik yapan Kamila’nın, babası öldüğünden konuşmayı reddeden küçük kızı Almitra; yetkililerce gemiye kadar eşlik edilen Mustafa’nın bu yolculuğunu uzaktan takip eder. Mustafa gemiye giden yol boyunca karşılaştığı ve kendisini çok seven sıradan insanlarla evlilik, aşk, çalışmak, iyilik-kötülük, çocukluk, özgürlük ve ölüm gibi hayati konular hakkında fikirlerini paylaşır. Mustafa herkese hoşgörü ve sevginin biçimlendirdiği bir insan yaşamının değerinden bahseder.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Mustafa’nın karşılaştığı insanlara okuduğu şiirler farklı yönetmenler tarafından ele alınmış kısa filmler aslında ve oldukça sanatsal klipler aynı zamanda. Hikayenin sürdüğü kısım ise bildiğimiz animasyon film öyküsü. Mustafa’yı Liam Neeson seslendirirken Kamila’yı da aynı zamanda filmin yapımcılarından biri olan Salma Hayek seslendirmekte.

“Ermiş” elbette önemli bir yazarın, önemli eserlerinden oluşturulmuş değerli bir animasyon. Ancak kimi yerleri küçük çocukların hoşuna gidecek olsa da 10+ yaş grubundan küçük çocukların anlamakta zorlanacağı bölümleri mevcut. Çocuklara; bazı ülkelerde iktidar sahiplerinin bazı düşünürlerin konuşmasından neden rahatsız olduklarını anlatmanız gerekir. Cibran’ın şiirleri bazı çocuklar için de fazla soyut kaçabilir. Haliyle bu şiirlerin anlatıldığı ve dünyanın önde gelen animasyoncularının elinden çıkan bu kısımlar biraz fazla sanatsal bulunabilir. Mustafa ve yanındakiler filmin bir yerinde bir kır düğününe denk geliyorlar. Bu sahnede gelin ve damat tutkuyla öpüşüyorlar. Ayrıca finalde Mustafa maalesef serbest bırakılmıyor...

Yaşamın tüm coşkusunu, sevgiyi, birlikteliği, umudu/umutsuzluğu, dik durmayı, hoşgörüyü ve sevecenliği işleyen; önemli bir eserin titizlikle uyarlandığı farklı bir animasyon film “Ermiş”. Çok anlamlı, mesajları çok güzel ama her çocuğa göre de değil.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğesi **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

THE SHORT GAME   8 +

8.4 /10

7-8 yaşlarındaki küçük golf oyuncularının ilham verici ve eğlenceli hikayeleri hepinizi çok etkileyecek. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Josh Greenbaum

Oyuncular: Amari Avery, Jed Dy, Allan Kournikova , Alexa Pano, Sky Sudberry

ELLA: SİHİRLİ YOLCULUK   9 +

7.0 /10

Biraz Sindirella, biraz Şrek, birazcık da Shakespeare eklenmiş ve ortaya tatlı bir masal filmi çıkmış. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Tommy O'Haver

Oyuncular: Anne Hathaway, Hugh Dancy, Cary Elwes , Minnie Driver, Vivica A. Fox, Steve Coogan (ses)

TIMPELBACH ÇOCUKLARI   10 +

6.5 /10

Fransız çocuk filmi aslında güzel bir anafikirle yola çıkıyor ama biraz şiddet içeren detayları var. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Nicolas Bary

Oyuncular: Raphaël Katz, Adèle Exarchopoulos, Léo Legrand, Lola Créton

HAYALET ÇOCUK   10 +

8.0 /10

Büyük çocuklar için tasarlanmış fantastik, heyecanlı bir polisiye gerilim animasyonu. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol

Oyuncular: Edouard Baer (ses), Jean-Pierre Marielle (ses), Audrey Tautou (ses), Jackie Berroyer (ses)