ESRARENGİZ BİR MASAL    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik masalların zeki, eğlenceli, ironik ve yaratıcı bir uyarlaması ama küçük çocuklar için biraz korkutucu...

Grimm Kardeşlerin masallarında korku öğeleri diğerlerinden bir parça fazladır. ‘Hansel ve Gretel’ masalı mesela bu farkı çok net bir şekilde gösterir. Masalın özünde anne-baba bağımlılığından cesaret ve dayanışmayla kurtulan iki kardeşin hikayesi anlatılır.

Netflix’in animasyon dizisi “Esrarengiz Bir Masal”ın hikayesi, “Hansel ve Gretel” masalıyla diğer Grimm masallarından bir araya getiren bir olay örgüsünden oluşuyor. Aslında Adam Gidwitz adlı yazarın çocuk kitabından uyarlanmış. Bazı detaylar yaratıcı ve eğlenceli buluşlarla değiştirilmiş. Hansel ve Gretel’in anne-babası fakir çiftçiler değil bu sefer, son derece zengin bir kral ve kraliçe. Ancak bir itikat yüzünden çocuklarının kafalarını uçurup (!) sihirli bir iple tekrar dikerek yeniden canlanmalarını sağlarlar. Bu durum çocukların canını sıkar haliyle ve kendilerine ideal bir anne-baba bulmak için şatodan kaçarlar. Böylece büyük ve tehlikelerle dolu bir macera başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Daha ilk bölümün ilk dakikalarından itibaren korkunç olayları mizahi bir dille aktaracağını belli eden bir yapısı var dizinin. Elbette günümüz çocukları için hayli yaratıcı ve sürprizi bol detaylar içeriyor. Ancak anne babanın sebebi çok daha sonra anlaşılacak olan ‘kelle uçurma’ sahnesiyle başlayan dizi, çocuk yiyen bir kadının iki kardeşi satırla kovalaması gibi sahnelerle sürüyor. Sonraki bölümlerde de dizinin korku ve şiddet içeren pek çok detayı bulunuyor. Bu sahnelerde kan gözükmese de hayli vahşi olaylar gerçekleşiyor.

Gretel, Hansel’den bir parça büyük ama erkek kardeşine göre daha atak. Dizide buna sık sık vurgu yapılıyor ve Hansel’in ürkekliği olaylar ilerledikçe geçmeye başlıyor. Çocukların korkularıyla başetmeleri ve hayatın zorluklarıyla daha cesur mücadele etmelerini sağlamak adına bu tip hikayeler arttırılıyor. Ancak bu tip korkunç tercihler anksiyete bozukluğu olan kaygılı ya da hassas yapılı çocuklar için biraz zorlayıcı olabiliyor. Zira dizinin ana karakterleri olan iki kardeş dizi boyunca sık sık büyük tehlikeler içinde kalıp, korkunç durumlarla yüzleşiyorlar. Bu sahneleri ve diğer sivrilikleri dizinin anlatıcılığını yapan 3 karga esprili diyaloglarla yumuşatıyor. Ama yine de sert bir mizah anlayışı dizi boyunca sürüyor. Bu tip içeriklere alışkın 8-9 yaşlarındaki çocuklar eğleneceklerdir.

Netflix diziye 6+ vermiş ama yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle temkinli olmakta fayda var. Türkçe dublajla desteklenen dizinin ilk sezonu ortalama 30 dakika süren 10 bölümden oluşmakta. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap