EVDE TEK BAŞINA    7+

8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dünyanın en güzel yılbaşı filmlerinden biri, içimizdeki hiç büyümeyen çocuğun filmi...

Yılbaşı filmleri denince akla ilk gelen yapımlardan olan “Evde Tek Başına”, aile sevgisi, dayanışma ve zorluklarla mücadele etmek üzerine güzel mesajlar içeren, keyifli bir seyirlik. Ama bazı sahneleri çocuklara doğru açıklamak gerek.

Oldukça kalabalık bir ailenin en küçüğü olan Kevin, hem ebeveynleri hem de kardeşleri tarafından sürekli uyarılan ve küçümsenen bir çocuktur. Bir gün, yılbaşı tatili için bütün aile Paris’e gidecektir ancak uyuyakaldıkları için evden apar topar çıkmak zorunda kalırlar ve Kevin’ı unuturlar. Ailesinin ona uyguladığı baskı ve küçümsemeden dolayı tek başına olmanın hayallerini kuran Kevin, artık bu fırsatı eline geçirmiştir. Kevin, evde tek başına kalmanın keyfini çıkarırken, annesi de tam uçaktayken yaptığı hatanın farkına varıp bir an önce eve dönmenin yollarını aramaktadır. Bu sırada da Kevin ve ailesinin oturduğu mahalledeki tüm evleri birer birer soymaya başlayan iki hırsız, Kevin’ın evine de göz diker. Ancak bu onlar için hiç kolay olmayacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


90’lı yılların en meşhur filmlerinden olan “Evde Tek Başına”, ülkemizde de çok sevilen ve televizyon kanallarında defalarca gösterilmiş bir filmdir. Filme adını veren ve olayların daha çok ‘’evde tek başına olmak’’ üzerinden ilerlemesi de aslında, her çocuğun en az bir kere dilediği bir istektir. Evde yalnız kalıp geç saatlere kadar televizyon izlemek, çok fazla abur cubur  yemek, yaşına uygun olmayan materyalleri keşfetmek… Bunları her çocuk yapmak istemiştir mutlaka. 8 yaşındaki Kevin da ilk başta bunları yapıyor. Ama günler geçtikçe, sorumluluk sahibi olmayı öğrenip tek başına markete gidip evin ihtiyaçlarını karşılamayı, önyargıyla yaklaşılan yaşlı bir adamla sohbet edebilmeyi de öğreniyor. Ve en sonunda tüm bu yaşadıklarından ders çıkarıp ailesiyle tekrar bir arada olmayı istiyor. Kevin’ı evde bıraktığı için pişman olan annesine, havaalanında kimse yardım etmezken, mütevazı bir müzisyen grubunun garip ama sevimli klarnetçi üyesi ona destek oluyor. Filmin sonunda da eve geri dönen aile, Kevin’ı yeniden görmenin mutluluğunu yaşarken, yıllardır oğluyla küs kalan yaşlı adam da onunla barışıyor.

“Evde Tek Başına”, bazen birilerini kırsak da, bazen birilerinden uzaklaşmak istesek de o insanların bizi sevdiğini ve yanımızda olacağını gösteriyor. Hırsızlara kurduğu tuzaklardan sonra Kevin’ın polisi araması da, emniyet konusunda çocuklara önemli bir bilinç oluşturuyor.

Tüm bu güzel mesajlar ve anların yanında “Evde Tek Başına”nın esas alametifarikası, Kevin’ın evlerini soymak isteyen hırsızlara kurduğu tehlikeli tuzaklar aslında. Ardı ardına gelen bu tuzakların tamamı çizgi film şiddetinden ibaret olan yanma, çarpma, düşme gibi sahnelerden oluşsa da bazı hassas çocuklar için dikkat uyarımızı verelim. Hırsızlardan birinin kafasının yanması, diğerinin ayağına bir şeylerin batması rahatsız edebilir. Ayrıca içinde mermi olmasa bile Kevin hırsızları uzaklaştırmak için tüfek kullanıyor (!)

Bir sahnede Kevin, boyunun yetmediği yüksek bir yere çıkıp düşerken, başka bir sahnede evlerinin karşısındaki ağaç eve gitmek için elektrik tellerinden bir halatla geçmeye çalışıyor. ‘’Evde denemeyiniz’’ uyarısına girebilecek bu sahneler için de  dikkat diyoruz. Farklı bir sahnede de Noel baba kılığına girmiş bir adam sigara içiyor ama Kevin’ın yanına gelmesiyle de söndürüp atıyor.

Ayrıca filmin ilk 10-15 dakikasında Kevin, kardeşleri ve büyükleri tarafından bazen imayla bazen de direkt olarak aşağılanıyor. Kevın'ın konuştuğu yaşlı adam, katil gibi lanse ettiriliyor. Ve bu sebepten dolayı Kevin, diş fırçası almaya gittiği dükkanda onu görünce parasını ödemeden çıkıp dükkandan hızla uzaklaşıyor. Kevin bilmeden hırsızlık yapıp, polis tarafından kovalansa da bir şekilde evine yine dönüyor.

“Evde Tek Başına”, ülkemizde Google Play ve Itunes üzerinden izlenebilir. * Furkan Erkan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Gökhan Kurttepe

15 Nisan 2021 Perşembe

Filmin yapıldığı yıllarda bir çocuk olan ben şimdilerde bu filmi kendi çocuklarımla izledim. Gördüm ki iyi bir film yıllar içerisinde sadece gelişen teknolojiyle görüntü kalitesinden görece kayıp veriyor. Çocuklarınızla birlikte keyifle izleyebileceğiniz bir film serisi. Ancak ben bu film serisini sadece 2 film olarak görüyorum. Bu nedenle çocuklarımla birlikte sadece ilk iki filmi izledim. Diğerleri film zamanında iyi satış rakamlarına ulaştığı için yapılan filmlerdi. Özetle, çok çocuklu bir aile çocuklarından birini amayı unutup tatile gider. Uçaktan indiklerinde artık geri dönmek için çok geçtir. Kevın çoktan evin boş olduğunudüşünüp eve girmek isteyen hırsızlarla amansız bir maceraya girmiştir bile.