FINDIK İŞİ 2    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Oldukça hareketli, akıcı ama iz bırakmayan bir animasyon.

İlk film, şehir içinde yaşamak zorunda kalan hayvanların yiyecek bulma sorunlarından yola çıkılarak kurgulanmış bir soygun filmi parodisi gibiydi. Surly parkta yaşayan diğer hayvanları düşünmeden sadece kendine yiyecek bulan bir sincap. Başka hayvanlar da devreye girince bir fındık dükkanına operasyon yapmak için güçlerini birleştirmişlerdi. Doğrusu dengesiz bazı sahneleri vardı ilk filmin. Gaz çıkarma esprileri, silahlı sahneler, korkunç fareler ve şiddet içerikli aksiyon sahneleri bulunuyordu. İkinci film bu anlamda biraz daha dengeli ama yine de ölçünün kaçtığı durumlar var.

Surly ve arkadaşları fındık dükkanına iyice yerleşmişler. Bütün günlerini sadece fındık yiyerek, eğlence ve keyif içinde yaşayarak geçirmekteler. Amaçsız ve kendi konfor alanlarında tümüyle eğlence odaklı yaşamaktalar. Hatta ilk filmde de tanıdığımız dişi sincap Precious da Surly’i bu konuda uyarır ve çok fazla hareketsizlik ve sorumsuzluk içinde yaşadığını söyler. Surly ve diğer hayvanlar bunu pek umursamıyordur ama hep böyle devam etmez, bir gün dükkanda çıkan bir kaza hepsini yine fındıksız ve hatta evsiz bırakır.

Kalacak hiçbir yerleri olmayan grup mecburen diğer arkadaşlarının da yaşadığı parka geri dönerler. Surly cennetten kovulmuş gibi hissediyordur. Parktaki hayata yine alışmaya çalışırlarken parkın yıkılıp bir eğlence parkına dönüştürüleceğini, doğasının bozulacağını öğrenirler. Böylece bu kez de parkı insanlardan korumak için mücadeleye girişirler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Klişe bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Filmin özellikle konfor alanında sorumsuzca ve amaçsız yaşamanın sıkıcı ve iyi bir şey olmadığını söyleyen mesajı takım çalışması ve dayanışma temalarıyla birlikte harmanlanmış.

İyi güzel de, yine ilk filmdeki gibi aksiyona dayalı bir hikayesi ve akışı var filmin. Bu yüzden neredeyse hiç durmuyor, sürekli bir koşturma hali, patlama, çarpma, düşme halleri yaşanıyor. Fazla şiddet içerikli aksiyon sahneleri var yine. Bazı köpeklerin başka köpeklerin yemeklerinin üstüne kusması gibi vahşi esprileri var. İlk filmdeki kadar çok olmasa da yine de kaba bir espri anlayışı sahnelere eşlik ediyor. Bu anlamda küçük çocuklar için çok uygun olduğunu söyleyemeyiz. O yüzden BluTV’nin verdiği 7+ yaş sınıfı doğru bir sınıflandırma. BluTV ve Google Play’de izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SHAZAM! 6 GÜÇ   12 +

8.0 /10

Özellikle ergen yaşlar için çok eğlenceli birazcık da şiddetli bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 132 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: David F. Sandberg

Oyuncular: Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel, Jack Dylan Grazer, Michelle Borth

RIDLEY JONES: MÜZENİN KORUYUCUSU   11 +

6.0 /10

Özellikle okul öncesi çocuklar için yapılmış, maceralı bir animasyon dizi ama bazı detaylara dikkat. Devamı

Süre: 28 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Chris Nee

Oyuncular: Iara Nemirovsky (ses), Sainty Nelsen (ses), Carolina Ravassa (ses), Blythe Danner (ses), Sutton Foster (ses)

KİRPİ LATTE VE BÜYÜLÜ TAŞ   5 +

7.0 /10

Unutulmaz değil ama sempatik ve bol pozitif mesajlı bir Avrupa animasyonu. Devamı

Süre: 75 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Regina Welker, Nina Wels

Oyuncular: Ashley Bornancin (ses), Carter Hastings (ses), Daniel Amerman (ses), Danny Fehsenfeld (ses)

PETER PAN (2003)   9 +

7.0 /10

Ünlü klasiğin gösterişli bir uyarlaması. Devamı

Süre: 113 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: P.J. Hogan

Oyuncular: Jason Isaacs, Jeremy Sumpter, Rachel Hurd-Wood, Lynn Redgrave, Olivia Williams