FIRTINA ÇOCUK    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Avustralya yapımı duygusal, hüzünlü, çevreci bir hayvan sevgisi filmi...

“Fırtına Çocuk” Avustralya’da okullarda okutulan Colin Thiele adlı yazara ait aynı adlı bir çocuk klasiğinden uyarlanmış son derece duyarlı, duygusu yüksek ve akıcı bir film. Daha önce de sinemaya uyarlanmıştı ama bu versiyonu oldukça estetik çekilmiş. 

Emekli bir iş adamı ve büyük baba olan Michael, artık işlerine onun yerine bakan oğluyla onun çevreci aktivist torunu arasındaki sürtüşmelere pek dahil olmak istemiyordur. Ama torunu Madeline ile konuşmaya başladıkça uzun zamandır unuttuğu çocukluğunu hatırlar yavaş yavaş. Torununa, babasıyla birlikte uzakta bir kıyı kasabasında yaşadığı zamanlarda, ailesi avcılar tarafından vurulmuş üç pelikan yavrusunu nasıl kurtardığını ve onlara nasıl baktığını anlatmaya başlar. Michael imkansızı başarmıştır, onları hayatta tutmuş ve hatta uçmayı, avlanmayı öğretmiştir onlara...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Duygusal hikayesinin içinde ekolojik öğelere de vurgu yapan, çocukların merhamet, vicdan ve sorumluluk alma içgüdülerini harekete geçiren güçlü bir film “Fırtına Çocuk”. Ama oldukça da dramatik olduğunu söylemeliyiz. Filmdeki neredeyse bütün karakterler ağır kayıpları olmuş, acılı insanlar. Michael kız kardeşi ve annesini bir kazayla kaybetmiş (gösterilmiyor), bu yüzden o üç pelikan yavrusuna sıkı sıkı bağlanıyor. Oğlu olmasa alkolik olacak babası da onunla birlikte bu hayvan sevgisi sayesinde rehabilite oluyor adeta. Onlara birlikte bakıyorlar ve baba-oğul ilişkileri bu sayede daha da sağlamlaşıyor. 

Michael’ın canla başla hem babasını hem de pelikanları koruyup kollaması insanı çoğu sahnede duygulandırıyor. Michael’ın kendisine yardımcı olan Avustralya yerlisi yaşlı bir adamla da arkadaşlık geliştirmesiyle film ırk ayrımcılığına karşı bir duruş da sergiliyor.

Ancak uyarmamız gerek; filmde yer alan avcıların ısrarla sürekli kuş avlamaları ve hatta Michael’ın pelikanlarına da göz dikmeleri bazı sahnelerde hassas çocukları üzebilir. Yarı acıklı bir finale de hazırlıklı olun.

“Fırtına Çocuk” internette film platformlarında türkçe desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

TİM TİM TİMSAH   6 +

7.5 /10

Sıra dışı bir hayvanla kurulan dostluğun müzikal hikayesi. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Will Speck, Josh Gordon

Oyuncular: Javier Bardem, Winslow Fegley, Shawn Mendes (ses), Constance Wu, Scoot McNairy

LUCK   5 +

7.5 /10

Şansın bize aslında ne olduğunu hatırlatan duygu yüklü animasyon. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Peggy Holmes

Oyuncular: Eva Noblezada (ses), Simon Pegg (ses), Jane Fonda (ses), Whoopi Goldberg (ses)

KEDİLERİN AKLINDAN NELER GEÇİYOR?   7 +

7.5 /10

Kedi dostluğu ve kedilerle doğru iletişim kurmak konusunda yapılmış en iyi belgesel olabilir. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Andy Mitchell

Oyuncular: Neil Wilson (ses)

DC SÜPER EVCİLLER TAKIMI   7 +

6.5 /10

Yer yer eğlenceli ve heyecanlı bir macera ama yoğun şiddetli sahnelere dikkat. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Sam Levine, Jared Stern

Oyuncular: Dwayne Johnson (ses), Kevin Hart (ses), Kate McKinnon (ses), John Krasinski (ses), Natasha Lyonne (ses), Diego Luna (ses)