FOK BİRLİĞİ    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çokça anlatılan bir hikayeyi farklı hayvan türleriyle anlatan bir macera filmi.

1980’lerde ordu için çalışan fok balıklarından oluşan bir ekiple tanışıyor önce. Bu ekip savaş filmlerinde görmeye alıştığımız korkusuz bir ekip. Askerler gibi konuşup onlar gibi davranmaktalar. Hatta ekibin içindeki yunusun ağzında puro, gözünde de güneş gözlüğü vardır! Ekip başarıyla sona erdirdiklerini düşündükleri bir operasyon sonrasında büyük bir sürpizle karşılaşır. Büyük bir patlama özellikle de ekibin lideri Claggart’ın hayatını tümden değiştirir.

Yıllar sonra açık denizde başka bir yerde iki genç fok Quinn ve Benji, Claggart’ın asker künyesini bulurlar. Ne olduğunu çok bilmedikleri künye özellikle de Quinn’in hayatını değiştirecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Quinn en yakın arkadaşını bir köpekbalığı saldırısı sırasında kaybetmekte. Bu sahne çok net bir şekilde görünmüyor ama yine de küçük hassas çocukları üzebilir. Sonrasında Quinn kendisini ve diğer fokları daha iyi koruyabilmek için yolunun kesiştiği Claggart’tan yeni dövüş taktikleri öğrenmek ister. Ona diğer arkadaşları da katılır ve yeni ekibin eğitimi başlar.

Claggart hayata küsmüş ve kendisini dış dünyaya kapatmış bir eski asker. En başta direniyor ama sonra Quinn’e yardımcı olmaya karar veriyor.

Film daha ilk dakikasından itibaren biraz militarist bir yaklaşım içeriyor açıkçası. Askeri disiplin ve asker tavırları sık sık konu ediliyor. Cesaret, vazgeçmemek, zorbalığa karşı durmak ve dayanışma üzerine pozitif mesajları olan bir film. Ama yer yer de şiddetli. Bazı diyaloglarda “aptal” kelimesi geçiyor ve kahramanlarımız sıkça ölüm tehlikesi yaşıyorlar. Bazı köpekbalığı sahneleri (özellikle de çevresi kırmızı balıklarla çevrili olan Grimes) ürkütücü gelebilir. Ayrıca eğitimden sonra kahramanlarımız silah olmasalar da silahları çağrıştıran bazı alet edevatlar da kullanmaya başlıyorlar.   

“Fok Birliği” çocuklar için eğlenceli ama büyükler için kolaylıkla tahmin edilebilir bir hikaye barındırıyor. Okul öncesi çocuklar için fazla şiddet içerikli olabilir. Bu yüzden Türkçe dublajla destekleyen Netflix’in verdiği 7+ sınıfına riayet edilmesi daha doğru. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: *


Yorum Yap

AFACAN FELIX   6 +

5.0 /10

Küçük çocuklar için yapılsa da onların ilgisini çekmeyecek bir sürü detayla dolu. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Nicola Lemay

Oyuncular: Karine Vanasse (ses), Gabriel Lessard (ses), Guy Nadon (ses), Marc Labrèche (ses), Antoine Durand (ses)

ŞARKINI SÖYLE 2   6 +

7.0 /10

İlk filmdeki takıldığımız noktalara pansuman yapılmış, eğlenceli, renkli ve bol şarkılı bir devam filmi olmuş. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Garth Jennings

Oyuncular: Matthew McConaughey (ses), Reese Witherspoon (ses), Scarlett Johansson (ses), Taron Egerton (ses), Bobby Cannavale (ses), Bono (ses)

KARLAR KRALI NORM 2   6 +

6.0 /10

İlk filmden daha derli toplu bir devam filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Richard Finn, Tim Maltby

Oyuncular: Alan Marriott (ses), Andrew Toth (ses), Brian Dobson (ses), Cole Howard (ses), Jennifer Cameron (ses)

RIVERDANCE: ANİMASYON MACERA   8 +

5.5 /10

İrlanda’nın geleneksel halk danslarına vurgu yapan müzikal/fantastik bir animasyon. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Eamonn Butler, Dave Rosenbaum

Oyuncular: Pierce Brosnan (ses), Brendan Gleeson (ses), Lilly Singh (ses), Jermaine Fowler (ses), Sam Hardy (ses)