GARFIELD (2024)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yeryüzünün en keyfine düşkün kedisi Garfield, bu kez babasıyla tanışıyor.

Garfield daha önce pek çok kez sinemaya uyarlanmış bir çizgi roman kahramanı. Gazetede bant çizgi olarak yayın hayatına girmiş bu karakter, tembel olduğu için şişman, rahatına ve keyfine düşkün, içinde yaşadığı evin evcil köpeği Odie’yi kendi çıkarı için manipule eden pizza düşkünü bir kedidir.

Bir kez daha yapılan uyarlamasında sahibi Jon’un evinde aynı düzeni sürdürüyorken hayatına hiç beklemediği bir anda onu çocukken terkettiğini düşündüğü babası Vic’in girmesiyle altüst olur. Ancak Vic kendi düşmanları Jinx ve onun iki yandaşını da Garfield’ın hayatına sokmuştur ister istemez. Şimdi Jinx; Garfield, Odie ve Vic’i bir çiftlikten bir süt kamyonunu çalması için zorlar. Böylece birlikte tehlikelerle dolu bir soygun planı yürütmeye başlarlar. Ancak Jinx ve ekibi verdikleri sözü tutacak gibi de görünmüyordur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Garfield çocuklar için çok örnek bir karakter değildi zaten hiçbir zaman. Sağlıklı beslenmeyen, hamur işlerine ve peynire çok düşkün, tek bir sebze yaprağına bile tahammülü olmayan bir obur kendisi. Üstelik bu filmde daha bebekken bile böyle olduğu gösteriliyor ve sık sık da bu özelliklerinden espri çıkarılıyor. Ayrıca filmde sütü, hayvanların içkisi gibi martini bardaklarıyla göstererek espri malzemesi yapıyorlar. Türkiye’de olmayan bazı markaları da içeren bol miktarda ürün yerleştirmesi var. Garfield’ın sahibi Jon’un kredi kart bilgilerini kullanarak sürekli bir şeyler sipariş etmesi de hoş değil.

Ayrıca tabi ki bol bol çizgi film şiddeti aksiyon sahnelerine yerleştirilmiş. Yükseklerden düşme, elektrik çarpması, örümcek saldırısına uğrama, ateşlere düşme tehlikesi gibi sakatlanmayla sonuçlanabilecek çok fazla durum yaşanmakta. Ayrıca bir boğa ve bir inek arasında geçen romantik bir ilişki de hikayeye yedirilmiş.

Bunlara rağmen geç de olsa kurulabilen bir baba-oğul iletişiminin kişinin hayatına olan olumlu etkisi, aynı amaç uğruna yapılan dayanışmanın önemi, arkadaşlığın gücü gibi temalar elbette işlenmekte. Yer yer eğlenceli ama yanlış anlamalara da müsait bir film olduğunu söyleyebiliriz.. Bu yüzden çok küçük izleyiciler için pek de uygun değil... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Kedi isteme potansiyeli: ***  
   


Yorum Yap