GENÇLERİN İKLİM DAVASI    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çevrecilik, yasal haklarını kullanmak ve özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmek üzerine etkili bir belgesel.

“İstikrarsız bir iklim sisteminde özgürlük ve adalet de var olamaz.” Yaşları 8-19 arasında değişen 21 çocuk ve genç, Amerikan hükümetine iklim krizine yol açan uygulamaları yüzünden dava açmaya karar verirler. Avukatları Julia Olson ile birlikte çalışmaya başlarlar. 60 yıldan fazladır bütün Amerikan başkanları seçim konuşmalarında daha iyi bir çevre bırakacaklarına söz veriyorlar ancak tam tersine hep daha fenasını bırakmaktalar. Bu sadece ABD için geçerli de değil maalesef. Dünyanın neredeyse bütün ülkelerinin yoneticilerinin vurdumduymazlığı ve kâr etme amacını bu konunun üstünde tutması sözkonusu.  

Bu mahkemenin karar vermesi gereken konu ise, gençlerin hayatın devamlılığını sağlayan bir iklim isteme haklarının olup olmadığı ve nihayetinde hükümeti iklim değişikliği sorununa karşı çözümlere önem vermesi için zorlanması.

Bu dava 2015 yılında başlamış ve tam 4 yıl sürerek ABD içinde konuşulan bir dava olmuş. Üstelik önceki başkanlara göre bu konuya karşı daha duyarlı olduğunu söyleyen Obama yönetimine karşı açılan bir dava bu. Çocuklar sağlıklı, adil, sürdürülebilir bir gezegen için dayanışma içinde mücadele ediyorlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Gençlerin İklim Davası” hem dünyanın değişen iklim koşullarına dikkat çekiyor, hem de gençlerin özgüvenli bir şekilde itirazlarını dile getirmelerinin önemine vurgu yapıyor. Çocuklar şiddet içermeyen aktivizmin ne olduğunu anlatıyorlar tek tek ve tepkilerini karşılarındakilere duyurmayı neden bu kadar önemsediklerini güzelce ifade ediyorlar. Çocukların kendi hayat hikayeleri de etkileyici portreler ve hayatlar sunuyor bize. Mahkeme sürecinin arasına çocukların gerçek hikayeleri de harmanlanmış.

Gençlerin kaygılarıyla aynı dilde konuşmalar yapan Obama’nın temiz enerji üretimine yöneleceğiz sözü vermesine rağmen başkanlık döneminin sonunda en çok petrol çıkartan başkan olmasıyla övünmesi gerçekten acı acı güldürüyor izleyenleri... Tek suçlu Obama yönetimi değil elbette, burada verilen mücadele bilimin ve bilim insanlarının daha çok dinlenmesi, dikkate alınmasını sağlamak... Maalesef net bir zaferle sonuçlanan bir dava değil bu ama çocukların kararlılıkla seslerini çıkarması ve mücadeleye devam ettiğini görmek de çok önemli.

“Gençlerin İklim Davası” belgeseli 13+ çocuklar ve gençler için önemli sözler söyleyen, akıcı ve etkili bir belgesel. Türkçe dublajı yapılmamış ama altyazılı olarak ailece izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap