GORTIMER GIBBON VE NORMAL SOKAK MACERALARI    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ailece keyifle izlenebilecek, olumlu mesajlarla dolu bir çocuk dizisi.

Gortimer ve iki yakın arkadaşı Ranger ve Mel aynı mahallede yaşayan çocuklar. Evlerinin olduğu caddenin adı Normal Caddesi. Ama pek normal olmayan, küçük bazı sihirli olaylar yaşanmaktadır bu caddede. Gortimer ve arkadaşları gündelik hayatlarını sürdürürlerken bu küçük doğaüstü bazı olayların da içinde bulurlar kendilerini. Bu üç arkadaş birbirlerini uzun zamandır tanıyorlar ve sıkı bir arkadaşlık ilişkileri var. Bazı bölümlerde küçük dedektiflikler yapıyorlar, bazı bölümlerde de aralarında oluşan ya da okullarında karşılaştıkları kimi sorunların üstesinden gelmeye çalışıyorlar...

Her bölümde hikayeye giren bir yetişkinin geçmişe dair anlattıkları öyküler tatlı tekniklerle yapılmış kısa animasyonlar olarak da sunulmaktalar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Gortimer Gibbon ve arkadaşlarının maceraları iyi yazılmış hikayelerle oluşturulmuş. Çocukların birbirleriyle tertemiz bir dille iletişim kurdukları görülüyor. Şiddet içerikli hiçbir sahne yok, sadece bazı hikayelerde gizem duygusu yaratmak amacıyla birkaç küçük ‘tehlikeli gibi görünen an’ yaratılıyor. Doğaüstü gelişmeler de öyle ruhlu, korkunç şekilli şeyler olmuyor. Hafıza silen silgi, çocuklar arasında bulaşan uğursuzluk gibi son derece renkli ve yaratıcı sorunlarla karşılaşıyor kahramanlarımız.

Dizinin birçok olumlu mesajı var. En önemlisi çocukların arasındaki arkadaşlık ve iletişim. Çocuklar zaman zaman hata yapsalar da bunları bölüm sonunda bir şekilde telafi etmeyi öğreniyorlar. Gortimer’ın kardeşiyle olan ilişkisi de oldukça pozitif. Ayrıca yaratıcılık, empati kurma, aile ilişkileri, akran zorbalığı, kazanmak ve kaybetmek, yetişkinlerle ilişkiler, yardımseverlik gibi konulara da sık sık değinilmekte.

Tamamı Türkçe dublaj desteğiyle Amazon Prime’da izlenebilen dizi, her macerası ortalama 25-27 dakika süren bölümlerden oluşuyor. Üçüncü sezonda çocuklar biraz büyüyor ve yaşadıkları maceralar da haliyle onlarla birlikte bir parça büyüyor, haberiniz olsun...

“Gortimer Gibbon’s Life on Normal Street” toplam 39 bölüm süren tam bir aile dizisi. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap