GRİNÇ    6+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İkinci kez sinemaya uyarlanan bu meşhur çocuk klasiği, çok güçlü olmasa da yine eğlenceli bir hikaye ve güzel mesajlar vadediyor.

Whoville kasabasında yaşayanlar için Noel sezonu, her zaman olduğu gibi coşkulu ve neşeli bir şekilde geçmektedir. Ancak bu kasabanın dışındaki yüksek bir dağda, sadık köpeği Max ile birlikte yaşayan Grinç, onların aksine ve bilinmeyen bir sebepten dolayı Noel’den nefret etmektedir. Onların bu gereksiz ve abartılı (!) Noel sevincinden tamamen kurtulmak isteyen Grinç, kötü bir plan yapar ve harekete geçer.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ünlü çocuk kitabı yazarlarından Dr. Seuss lakaplı Theodor Seuss Geisel’in, 1957’de yazdığı ‘’How the Grinch Stole Christmas!’’ (Grinç Noel’i Nasıl Çaldı!) ilk olarak 1966 yılında yılbaşına özel 26 dakikalık kısa metraj bir animasyon olarak yayınlanmıştı. Daha sonra 2000 yılında ünlü yönetmen Ron Howard, bu klasiği canlı oyuncuların olduğu bir versiyonla (live-action) biraz karanlık ama bütününde fantastik bir şekilde uyarladı. Jim Carrey’nin çılgın ve enerjik yorumunun katkısıyla da Grinç, o yıl için epey ses getiren filmlerden olmuştu. Aradan geçen 18 yıldan sonra Çılgın Hırsız’ı yapan Illumination şirketi, bu sefer daha renkli, ritmi daha yüksek ve hikayede bazı kilit noktaların değiştiği yeni bir uyarlama tercih etmiş. Haliyle bu değişim ana karakterimiz Grinç üzerinde de etkili olmuş. Onu tamamen kötü ve korkunç yapmak yerine azıcık huysuz davranan ama sevimli birine döndürmüşler. Bu açıdan senaristler de çocukların Grinç’i izlerken eğlenebileceğini, kolayca empati kurmalarını istemişler belli ki. Ayrıca Grinç’in Noel’den nefret etme sebebinde genel olarak Whoville halkının onu dışlaması, onu çirkin bulması bilinirken bu fimde Grinç’in yalnız bir şekilde, anne ve babasız büyümesini odak noktasına almışlar. Eğer çocuğunuzun arkadaş edinmede problemleri varsa ya da az arkadaşı varsa bu açıdan Grinç’in yaşadıklarından güzel mesajlar alabilir.

“Grinç”, baştan sona ritmi hiç düşmeyen, komik sahnelere sahip olan bir film ancak hikayedeki bazı değişikliklerden dolayı eksiklikleri de hissediliyor. Bunun en dikkat çeken yanı Cindy Lou ve Grinç arasındaki etkileşim ve dostluk üzerine. Bu filmde de Whoville’in küçük sevimli üyesi Cindy Lou, Grinç’in içindeki iyiliği ortaya çıkarıyor ama bunu çok hızlı ve senaristler nezdinde üstünkörü şekilde yaptığı için filmin bu noktada pek güçlü durduğu söylenemez. Çünkü Cindy Lou da Grinch’le film boyunca çok az karşılaşıyor. Ayrıca bir dönem internette fenomen olmuş ‘’kuzu çığlığı’’ videosundaki efekti de bir keçiye uyarlayıp tekrarlatmanın da ne çocukları ne de o videodan haberdar olan yetişkinleri eğlendirebileceğini söylemek güç.

Türkiye’deki vizyonu sırasında “Genel İzleyici” alan “Grinç”; Netflix ve Prime Video üzerinden Türkçe dublaj seçeneğiyle de izlenebiliyor.  * Furkan Erkan


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap