GÜZEL VE ÇİRKİN    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Güzel ve Çirkin” masalı sinema ve tv dizisi olarak neredeyse yirmi kere uyarlanmıştır. Masalın Disney tarafından gerçekleştirilmiş ve zamanında kendi türünün bir zirvesi olarak kabul edilen 1991 yapımı müzikal animasyonun gerçek oyuncularla çekilmiş bir ‘yeniden çevrimi’ 2017 yapımı bu “Güzel ve Çirkin” filmi. Yani masaldaki küçük bazı değişiklikler o tatlı animasyondan miras. Zaten o uyarlamayı diğerlerinden ayıran sevimli buluş da sefa düşkünü kibirli prensin büyücü kadın tarafından bir canavara dönüştürülürken, onun şatosundaki eşrafının da masa saati, çaydanlık, şamdan gibi eşyalara dönüştürülmüş  olmalarıydı. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu yeni Disney uyarlamasında da bilgisayar efektlerine başvurularak oluşturulan şamdan, fincan, masa saati gibi karakterler şaşırtıcı derecede başarılı. Ancak bu bilgisayar destekli karakterler ne kadar büyük hacimli olurlarsa o kadar göze batıyorlar. Nitekim burada da prensin canavar hali, bazı genel plan sahnelerde bilgisayar ürünü olduğunu belli ediyor. Neyse ki Belle rolünde Emma Watson yeterince güzel ve belli oranda ilgi çekici. 

Müzikal çekme tecrübesi bulunan bir yönetmenin elinden çıktığı için ortaya koreografileri güzel, rengarenk ve enerji dolu müzikal sahneler çıkmış. Orijinal filmde hikayenin ritmini çok da düşürmeyen romantizm, bu yeni versiyonda sürenin de uzamasıyla hikayeyi olduğundan biraz daha fazla yavaşlatıyor. Film buralarda masalın kötü adamı olan “anti-prens” Gaston ve onun komik yardımcısından destek alıyor biraz.   

Belle çok duyarlı, zeki ve güçlü bir kadın karakter. Vahşi bir ruha ve korkutucu bir görünüşe sahip canavara sevmeyi öğretiyor, onun içindeki iyiliği yeniden ortaya çıkarmasına yardımcı oluyor. Buna karşılık yakışıklı fiziğine ve etkileyici becerilerine karşı Gaston’un da içi kötü.

Eğer çocuğunuz animasyon versiyonunu izlediyse bu film onda tekrar duygusu yaratabilir. Ama dünyanın en ünlü masallarından birini öyle ya da böyle mutlaka bilmeli. Önyargının yıkıcı etkilerini ve insanın iç güzelliğinin nasıl göründüğünden daha önemli olduğunu en güzel anlatan masallardan birinin gerçek oyuncular ve güzel müzikler eşliğinde sunulduğu filmin DVD’si bizde çıkmıştı. iTunes ve Digiturk’den de izlenebiliyor.   

DİKKAT: “Güzel ve Çirkin”in bütün uyarlamalarında vbir parça korku unsuru vardır. Hikayesi gereği de olmak zorunda. Bu uyarlamada da özellikle canavarın gözüktüğü ilk sahneler hassas çocuklar için ürkütücü. Karanlık ormanlar, ıssız mekanlar da biraz gerginlik yaratabilir.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  ** 
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap