HAN SOLO: BİR STAR WARS HİKAYESİ    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Han Solo'nun gençlik hikayesi, Star Wars hayranlarını çok tatmin etmese de bazı çocukların hoşuna gidebilir...

İlk “Star Wars” filmini çocukken izlemiş birinin Han Solo karakteriyle kurduğu empati çok özeldir. Sistem dışı bir karakter oluşuyla, sempatikliği, kaos ortamlarındaki kimi zaman cüretkarlığı, kimi zaman da savsaklığıyla bize çok renkli birini tanıma zevkini yaşatmış bir karakterdir.

Yeni nesillerin “Star Wars” evrenine ait daha çok film izleme isteği, elbette Hollywood’un eski kaynaklardan yeni gelir kapıları çıkarma politikasıyla da örtüştüğü için çeşitli yan filmler ve diziler de çıkıyor önümüze artık.

Bu kararın ilk ürünü olan 2016 yapımı “Rogue One” nefis bir başlangıçtı. İkinci halka olan bu film, Han Solo’nun gençliğine ayrılmış. Ortaya eski üçlemenin hayranlarını çok mutlu edemese de çocuk seyircileri belli oranda memnun bırakan bir film çıkmıştı.

Genç Han bir dönem imparatorluk için asker olarak görev alsa da, pilotluk ve macera tutkusu onu Tobias Beckett adlı bir kaçakçının ekibine katılmaya yönlendirir. Ancak bir süre sonra imparatorluğun da karışacağı tehlikeli bir maceranın içinde bulur kendisini. Han Solo’nun kadim dostu Chewbacca ile tanışmasına şahit olacağımız ve ilk büyük aşkı Qi-ra adlı genç kadının da içinde olacağı bir maceradır bu.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta şunu söylemeli: Han Solo hikayenin en başında ahlaki erdemleri olan bir karakter olarak başlamıyor yolculuğuna. Nitekim yasadışı işler çeviren, kendine odaklı, başkalarına yardım etmek gibi dertleri olmayan bir genç adam. Ancak film ilerledikçe eşitlik, ihtiyacı olanlara yardımcı olmak ve ekip dayanışması konularında belli bir olgunluğa ulaşıyor, bir değişimden geçiyor. Aşk konusunda finalde büyük bir talihsizlik yaşıyor. Aralarında birkaç öpüşme sahnesi bulunuyor.

Elbette bir bilim-kurgu macera filminde olması gerektiği kadar aksiyon ve lazer savaşı mevcut. Ama çok fazla kan gözükmüyor. Daha çok çarpma, patlama ve kahramanın tehlikede kaldığı durumlar sözkonusu. Şunu da belirtmekte fayda var; ana kahramanlardan bazıları hikayenin sonunda sağ kalamıyorlar...

“Han Solo” ülkemizde 7+ sınıfyla vizyona girmişti. Ama bizce 10+, çocukların hikayeyi ve karakteri anlamaları açısından daha doğru bir yaş. Filmi iTunes’dan izleyebilirsiniz. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap