HAYALPEREST    7+

8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Hayalperest” at ve çocuk ilişkisi üzerine yapılmış, türünün iyi filmlerinden biri.

Psikanalitik araştırmalar atlarla aşırı ilgilenmenin kız çocuklarının tatmin etmeye çalıştığı bazı duygusal ihtiyaçları temsil ettiğini çıkarmış ortaya. Kendisinden güçlü ve fiziksel kabiliyeti daha yüksek bir canlıyla dost olması, onu idare etmeyi öğrenmesi üstünde kontrol sağlaması hem kendi içindeki yaban duyguları hem de karşı cinsi kontrol etme becerisi geliştirmesini simgelemekte. Bu yüzden kız çocuklarının bir atla kurduğu dostluk hikayelerini bolca izleriz filmlerde.

Gerçek bir hikayeden ilham alınarak yapılan “Hayalperest” de bu filmlerden biri. Küçük kız Cale, at yetiştiricisi olan babası Ben’in bir yarışta bacağı sakatlanan Sonya adlı atın uyutulmasına karşı çıkmasına çok sevinir. Ama Ben ve ekibi bu hareketi yüzünden işinden olur. Tazminatla birlikte yaralı atı da almak ister. Sonya genleri sağlam cins bir at olduğu için yarışamasa da onu damızlık olarak kullanabileceğini düşünür çünkü. Ancak doktor atın bacağını iyileştirdikten sonra onun kısır olduğunu tespit eder.  

Herkes çok üzülür ama Cale, Sonya’yla duygusal bir bağ kurmuştur. İnadı sayesinde onun iyileştiğini ve hâlâ yarışabileceğini herkese ispat eder. Babası kızının ilgisine, sevgisine ve sorumluluk duygusuna hayran olduğu için atın bütün mülkiyet haklarını ona verir. Cale atını büyük bir yarışmaya sokmayı kafasına koyar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Normalde atların zorlayıcı idmanlarla yetiştirilip yarışlara sokulması çok cazip gelmiyor bize. Ama “Hayalperest” konunun bu kısmına fazla girmiyor neyse ki. Cale’in kararlılığına, duygusal yaklaşımına ve kendi fikirlerini herkese saydırmasına vurgu yapıyor. Bu anlamda güçlü bir kız çocuğu profili sunuyor bize. Cale karşı karşıya kaldığı fiziksel güçlüklerde de zor kararlarda da içgüdüleriyle ve kendi doğrularıyla çözümler üretebiliyor. Baba-kız ilişkisi de çok güçlü. Baba Ben kızına söz hakkı veren, onu çok önemseyen örnek bir baba olarak çizilmiş.

Film birçok ülkede “Genel İzleyici” almış. Bazı ülkelerde de karar ailelere bırakılmış. Bazı duygusal sahneler üzecek gibi yapıyor, Cale ve Sonya da birkaç kere fiziksel tehlike atlatıyor ama her şey tatlıya bağlanıyor bir şekilde. Bizce 7+ çocuklarla ailece keyifle izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Gökhan Kurttepe

15 Nisan 2021 Perşembe

Daha önce minik örümcek şarlot, şapkalı kedi gibi filmlerden hatırladığımız çocuk oyuncu Dakota Fanning'in biraz daha büyük olduğu dönemine ait bir film. Filmde at sevgisi üzerinden insanların hırsları üzerine gözlemler yapılıyor. Bazen hırs yapmayıp vazgeçmeyi bilmenin bazen de vazgeçmeyip sonuna kadar kovalamanın gerekliliği vurgulanıyor.

CLIFFORD BÜYÜK KIRMIZI KÖPEK   6 +

6.5 /10

Ayrımcılık üzerine yoğunlaşan ama bazı dengesizlikleri de olan bir uyarlama. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Walt Becker

Oyuncular: Darby Camp, Jack Whitehall, Izaac Wang, John Cleese, Sienna Guillory

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

CAMGÖZ   7 +

6.5 /10

Hayli dinamik, hızlı ve daha çok eğlence odaklı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jacinth Tan

Oyuncular: Liam Mitchell (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kari Wahlgren (ses), Aly Mawji (ses), Liz Burnette (ses)

KAYIP ORMAN   6 +

7.5 /10

Bilim insanlarının kararlılığı ve orman sevgisi üzerine ilham verici bir kısa belgesel. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Orlando von Einsiedel

Oyuncular: Orlando von Einsiedel