HAYALPEREST    7+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Hayalperest” at ve çocuk ilişkisi üzerine yapılmış, türünün iyi filmlerinden biri.

Psikanalitik araştırmalar atlarla aşırı ilgilenmenin kız çocuklarının tatmin etmeye çalıştığı bazı duygusal ihtiyaçları temsil ettiğini çıkarmış ortaya. Kendisinden güçlü ve fiziksel kabiliyeti daha yüksek bir canlıyla dost olması, onu idare etmeyi öğrenmesi üstünde kontrol sağlaması hem kendi içindeki yaban duyguları hem de karşı cinsi kontrol etme becerisi geliştirmesini simgelemekte. Bu yüzden kız çocuklarının bir atla kurduğu dostluk hikayelerini bolca izleriz filmlerde.

Gerçek bir hikayeden ilham alınarak yapılan “Hayalperest” de bu filmlerden biri. Küçük kız Cale, at yetiştiricisi olan babası Ben’in bir yarışta bacağı sakatlanan Sonya adlı atın uyutulmasına karşı çıkmasına çok sevinir. Ama Ben ve ekibi bu hareketi yüzünden işinden olur. Tazminatla birlikte yaralı atı da almak ister. Sonya genleri sağlam cins bir at olduğu için yarışamasa da onu damızlık olarak kullanabileceğini düşünür çünkü. Ancak doktor atın bacağını iyileştirdikten sonra onun kısır olduğunu tespit eder.  

Herkes çok üzülür ama Cale, Sonya’yla duygusal bir bağ kurmuştur. İnadı sayesinde onun iyileştiğini ve hâlâ yarışabileceğini herkese ispat eder. Babası kızının ilgisine, sevgisine ve sorumluluk duygusuna hayran olduğu için atın bütün mülkiyet haklarını ona verir. Cale atını büyük bir yarışmaya sokmayı kafasına koyar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Normalde atların zorlayıcı idmanlarla yetiştirilip yarışlara sokulması çok cazip gelmiyor bize. Ama “Hayalperest” konunun bu kısmına fazla girmiyor neyse ki. Cale’in kararlılığına, duygusal yaklaşımına ve kendi fikirlerini herkese saydırmasına vurgu yapıyor. Bu anlamda güçlü bir kız çocuğu profili sunuyor bize. Cale karşı karşıya kaldığı fiziksel güçlüklerde de zor kararlarda da içgüdüleriyle ve kendi doğrularıyla çözümler üretebiliyor. Baba-kız ilişkisi de çok güçlü. Baba Ben kızına söz hakkı veren, onu çok önemseyen örnek bir baba olarak çizilmiş.

Film birçok ülkede “Genel İzleyici” almış. Bazı ülkelerde de karar ailelere bırakılmış. Bazı duygusal sahneler üzecek gibi yapıyor, Cale ve Sonya da birkaç kere fiziksel tehlike atlatıyor ama her şey tatlıya bağlanıyor bir şekilde. Bizce 7+ çocuklarla ailece keyifle izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

JUNE VE KOPİ   9 +

6.0 /10

Köpek sevgisini işleyen Endonezya yapımı bu aile filminin sonu epey üzücü. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Noviandra Santosa

Oyuncular: Acha Septriasa, Ryan Delon, Makayla Rose Hilli , Tj Ruth

AT BAKICILARI KULÜBÜ   6 +

6.0 /10

Hayvansever, nazik ve akıllı çocukların arkadaşlığını işleyen bir Kanada dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Justin G. Dyck, Emma Jean Sutherland

Oyuncular: Morgan Neundorf, Cailan Laine Punnewaert, Hugh Wilson, Madeline Leon, Khiyla Aynne

HAYALPEREST   7 +

7.0 /10

“Hayalperest” at ve çocuk ilişkisi üzerine yapılmış, türünün iyi filmlerinden biri. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: John Gatins

Oyuncular: Kurt Russell, Dakota Fanning, Elisabeth Shue, Kris Kristofferson, David Morse

KÖPEK OTELİ   8 +

5.5 /10

Büyük iddiaları olmasa da yer yer eğlenceli olabilen bir aile filmi ama birkaç küçük pürüzü var. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Thor Freudenthal

Oyuncular: Emma Roberts, Jake T. Austin, Lisa Kudrow , Don Cheadle, Kevin Dillon