HOP    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Paskalya bayramından yola çıkılarak üretilmiş çok da parlak olamayan bir çocuk filmi. 

“Hop” Noel filmlerinin izinden gidip başka bir Hıristiyan bayramı olan Paskalya bayramını ve bu güne ait geleneklerine (paskalya yumurtası, paskalya tavşanı) yaklaşarak oluşturulmuş bir çocuk filmi.  

Paskalya bayramını kutlayan insanlar birbirlerine boyalı yumurtalar, ‘paskalya tavşanı’ diye adlandırılan içi çikolata ya da şekerle dolu tavşan figürleri hediye etmekteler. “Hop” filminin yaratıcıları da bütün bu hediye organizasyonunu Noel baba ve elfleri gibi bir yapının yönettiğini varsayarak bir hikaye oluşturmuş. Yaşlı ve bilge bir tavşan tarafından idare edilen bu topluluk başka tavşanlar ve onlara hizmet eden sürüyle civcivden oluşuyor ve Şili yakınlarındaki Paskalya adasındaki (paskalya gününde keşfedildiği için bu adı alan Rapa-nui adası) Moai taş heykellerinin içinde paskalya şekerleri imal ediyorlar. Sonra Noel Baba gibi olan Paskalya tavşanı civcivlerin çektiği arabayla dünyaya inip bu şekerleri dağıtıyor! Oğlu E.B. ise babasından sonra kendisine gelen bu görevi istemiyor çünkü o rock müzisyeni olmak istiyor. Tam bu noktada devreye 30 yaşına gelmesine rağmen bir baltaya sap olamamış Fred O’Hare adlı genç adam giriyor. Onun hikayesi de bambaşka...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında Noel filmlerinin formüllerini Paskalya'ya uyarlamaya çalışan, oldukça zayıf bir türler karışımı var ortada. Akla “Alvin ve Sincaplar” hatta “Kutup Ekspresi” gibi filmlerinde de geldiği, gerçek oyuncu ve mekanların da ağırlıkla kullanıldığı bir canlandırma... Ancak motivasyonları belirsiz karakterlerinin yansıra ne düzgün, akıllı bir hikayesi var ne de zekice yazılmış esprileri...

Elbette pozitif mesajı başarmak ve hayallere ulaşmak için mücadele etmek. Çizgi film şiddeti dediğimiz düşmeli, vurmalı, kırmalı bazı sahneler de var.

Netflix Türkçe dublajla desteklediği filme ‘genel izleyici’ vermiş. Amerika ve İngiltere kararı ailelere bırakırken, diğer pek çok ülkede de bu sınıfla vizyon görmüş film. Bizce 7 yaştan itibaren ailece izlenebilir. Bazı küçük flört imalı esprileri açıklamanız gerekebilir.

Google Play ve iTunes’dan da izlenebiliyor.  * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: *

Orijinal Adı:

Hop

Yönetmen:

Tim Hill

Ülkesi:

ABD

Yapım Yılı:

2011

Süresi:

95 dk


Yorum Yap