I AM GROOT    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Marvel evreninin en farklı karakterlerinden biri olan Groot’un kısa filmleri küçük izleyiciler için yapılmış.

İlk önce “Galaksinin Koruyucuları”nda tanıdığımız Groot karakteri her duygusunu “I am Groot” (Ben Groot’um) diyerek anlatabilen, kolları bacakları olan, ağacımsı bir varlık. İlk filmin sonunda bir şekilde yetişkin hali zarar görüyordu. Sonunda tekrar saksıya ekilerek ‘Bebek Groot’ olarak ikinci filmde yerini almıştı.

Bebek Groot çok beğenildiği ve sevimli bulunduğu için Star Wars evreninin Baby Yoda’sı gibi ürünleştirilmeye de müsaitti. Bu yüzden şimdi üçer dakikadan oluşan ve her seferinde Bebek Groot’un merakı ve bazen de inatçılığı yüzünden kendi başına açtığı dertlerle başa çıkma çalışmalarını anlatan kısa animasyon filmler Disney+ platformuna eklendi.   

Bu sevimli küçük filmlerde genelde düşme-kalkma-vurma gibi bazı detaylar mevcut. Zira  biraz yaramaz küçük çocukların meraklı keşifleri üzerine kurulu hikayeler. Bir bölümde çamur birikintisiyle oynuyor, diğer bölümde karınca tipi bazı varlıkları yanlışlıkla eziyor ya da yaşadığı uzay gemisindeki ürkünç bir sesin ne olduğunu anlamaya çalışıyor Groot.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Özellikle “Groot’s Pursuit” adlı bu kısa film hassas küçük çocuklar için bazı korkutucu sahneler içeriyor. Son kısa macerası olan “Magnum Opus”ta da yanlışlıkla gemide yangın çıkarıyor.

Çok pozitif mesaj verme kaygısı yok bu filmlerin. Daha çok karakterin sempatisine yaslanan minik maceralar olarak tasarlanmışlar. Bazen Groot’un fazla inatçı tavırlarından minik dersler de çıkarılabilir belki.  

Disney’in 7+ vermesi hassas bir yaklaşım. Nitekim çok sevimli ve teknik olarak da çok görsel filmler olsalar da Groot’un karşılaştığı bazı boyundan büyük işlerde okul öncesi çocuklar için korkutucu gelebilecek durumlarda kaldığını söyleyebiliriz. Birinci bölüm biraz zayıf, diğer bölümleri daha iyi ama çok daha parlak fikirlerle donatılmış olabilirdi. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ****

Orijinal Adı:

I am Groot

Yönetmen:

Kirsten Lepore

Ülkesi:

ABD

Yapım Yılı:

2022

Süresi:

5 dk


Yorum Yap