İKİ ARKADAŞ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Tamamı el yapımı ve bol ödüllü bu sevimli Fransız animasyonu, genç bir dişi fare olan Celestine ile ayı Ernest arasındaki dostluğu anlatır.

Film yeryüzünde ayıların, yer altında da farelerin yaşadığı bir evrende geçiyor. İki taraf da birbirlerine değmeden birbirinden korkarak yaşamaktalar. Yeraltındaki büyük fare şehrinin en popüler mesleği olan dişçiliğe hazırlanan ama aslında dişçi olmak istemeyen çocuk farelerden biridir Celestine. Ernest ise yukarıdaki şehirde tek başına yaşayan fakir bir sokak müzisyeni.

Celestine aşağıda kendisini sürekli korkutarak onu eğitmeye çalışan büyüklerden kaçar ve yolu yukarıda Ernest ile kesişir. Birbirlerinin sorunlarına yardımcı olmak için anlaşan ikili, hem yer altının hem de yer üstünün polisleri tarafından aranmaya başlar. Ernest ve Celestine’in aralarında başlayan güzel, samimi dostluk ve sevgi iki tarafı da birbirine yakınlaştırabilecek midir acaba?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Birbirine hiç benzemeyen ve arkadaş olabilmeleri mümkün gibi gözükmeyen iki ayrı türden canlıyı birbiriyle kaynaştıran; arkadaşlığın güzelliğini, önyargılardan kurtulmanın önemini anlatan sevimli, komik, hareketli ve göz dostu bir animasyon “İki Arkadaş”.

Pek çok Avrupa ülkesinde 6+ yaş sınırı alan filme bizim tavsiyemiz en az 7+ olması ve mutlaka aileyle birlikte izlenmesi. Ayrıca Ernest ve Celestine bir şekerci dükkanının deposuna izinsiz giriyorlar ve polisler bu yüzden peşlerine düşüyor. Bazı aileler de bu durumdan rahatsız olabilir. Eğer çocuğunuz yukarıda bahsettiğimiz sahnelere karşı bir endişe hissetmezse ailece çok keyif alınacak sıcak, neşeli bir animasyon “İki Arkadaş”. 

DİKKAT: Filmin hemen başında Celestine ve arkadaşlarını korkutmaya çalışan ‘fare müdire hanım’ın abartılı bir şekilde masal anlattığı sahne bazı hassas çocukları biraz ürkütebilir. Finalde Celestine’in mahkeme salonundaki sahnesinde çıkan yangın da biraz endişe verici. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar *  
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap