IRON MAN    12+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocukların çok sevdiği süper kahramanın filmleri biraz fazla şiddet sahnesi barındırıyor.

“Iron Man” çizgi roman olarak hiçbir zaman “Hulk”, “Örümcek Adam” ya da “X-Men” kadar çok takip edilen fenomen bir Marvel süper kahramanı olmadı. Oysa “Iron Man”in hikayesi günümüz dünyası için daha inandırıcı özellikler barındırır. Çünkü ana kahramanı “X-Men”in kahramanlarının aksine erdemleri olan biri değil; iyi niyetli ama sinik bir gençken radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılıp kötülerin peşine düşen Peter Parker gibi de değil...  

Her şeyden önce “Iron Man”in alt kimliği olan Tony Stark, en başta bildiğimiz anlamda bir kahraman değil! Silah imalatçısı, çok zengin bir züppe, paragöz ve hazcı bir playboy. ABD’nin çıkarları uğruna parayı bastırana silahlarını ve teknolojisini satmaktadır. Kimin ne için kullandığı umurunda değildir. Ama günün birinde kendi silahlarıyla rehin alınır. Orijinal hikayede zamanın moda düşmanı Vietnamlılar tarafından kaçırılmışken, 2008 yapımı ilk sinema filminde, Afganistan’daki bir terörist çete lideri ona zorla tahrip gücü yüksek bir roket yaptırmak ister. Ancak Stark kendisine verilen imkanları oradan kaçmak için faydalanacağı silahlandırılmış bir zırh yapmak için kullanır. Başarılı kaçış operasyonundan sonra ülkesine döndüğünde yaptığı işin farkına varır ve şirketinde daha faydalı teknolojiler üretme kararı alır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklar ilk filmden itibaren sevdiler bu kahramanı. Bir defa karakterin nedamet getirip daha iyi biri olmak için çabalaması filmin en pozitif mesajı. Kendini daha ölçülü bir insan haline dönüştürüyor Tony Stark. Yoksun insanlarla daha ilgili olup kendi bencilliğinden de sıyrılıyor ufaktan. Kötülerin elinden kurtulurken de cesaretini test ediyor.

Bu pozitif mesajlarına rağmen savaş içerikli şiddet sahneleri hayli fazla. Çocuklar dahi ölümle tehdit edilmekte. Bazı yaralanma sahnelerinde kan görünüyor. Fazlasıyla patlama efekti izlenmekte. Yüksek teknolojili silahlar filmde sık sık kullanılmakta. Tony Stark’ın playboy yaşamı da bariz çıplaklıklar içermeyen sahnelerle anlatılmakta. “Iron Man” diyaloglarındaki üslup ve az da olsa görülen kan yüzünden pek çok ülkede 12 – 13 sınıflandırmasıyla vizyona çıkmış, bizde ise 7+ almıştı.

Netflix filme 13+ notu vermiş. Şimdiki çocukların Marvel filmlerine olan merakını biliyoruz, ama filmdeki şiddet ile silah satışı ve playboy yaşamı gibi yetişkin konular açısından en az 12 yaşına kadar bekletmekte fayda var.  

iTunes’dan da izlenebilmekte.  


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı **
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

İNANILMAZ AİLE   7 +

7.5 /10

Aile olmak meselesinin en eğlenceli anlatıldığı filmlerden biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson (ses), Holly Hunter (ses), Samuel L. Jackson (ses), Jason Lee (ses), Dominique Louis (ses)

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)

Z Takımı   5 +

7.0 /10

Çevreci, doğa dostu ve dayanışmaya, ekip ruhuna vurgu yapan yerli animasyon dizimiz. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Erhan Korkmaz, Selçuk Akyıldız

Oyuncular: Mehmet Zorlu (ses), Sema Kahriman (ses), Efe Erkekli (ses), Sinan Divrik (ses), Ahmet Akkuş (ses), Nur Eraslan (ses)

KİRPİ SONIC 2   7 +

7.0 /10

Kirpi Sonic yeni macerasında daha eğlenceli ama şiddet içeriği de biraz daha yüksek. Devamı

Süre: 122 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Jeff Fowler

Oyuncular: Jim Carrey, Ben Schwartz (ses), James Marsden, Idris Elba (ses), Colleen O'Shaughnessey (ses), Tika Sumpter