JANE    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlham verici harika bir yaşam öyküsü ama bazı vahşi doğa görüntülerine dikkat.

Bugün 86 yaşında olan dünyaca ünlü Primatolog Jane Goodall’un ilham verici öyküsünü anlatan ödüllü belgesel, onun aynı zamanda hayat arkadaşı olan Hugo van Lawick tarafından Afrika’da Gambe'de 1960'larda çekilen 100 saati aşkın görüntüden oluşturulmuş. 

Daha çocukken bile Afrika ormanlarında Tarzan’la yaşamak gibi hayalleri varmış Jane Goodall’un. Ailesi varlıklı değilmiş, üniversiteye gidememiş. Hayal ettiği kariyere uygun bir eğitim alamamış olmasına rağmen ısrarla amacına ulaşmak için çalışmış. Şöyle anlatıyor Goodall ilk gençlik zamanında yaşadıklarını: “Annem beni ve hayvan sevgimi hep destekledi. ‘Sen sadece bir kızsın, bunu yapamazsın. Başarabileceğin bir şeyi hayal et’ demedi bana hiç. Halbuki diğer herkes bunu söylemişti. Kendime güvenmeyi bana annem öğretti.”

Ünlü bilim insanı İngiltere’deki rahat yaşamını bırakıp Afrika’da Gambe’ye gidip şempanzeleri gözlemlemeye başlamış. Dünyada ilk kez onun sayesinde bir bebek şempanze ve ebeveyn-çocuk ilişkisi vahşi doğada bu kadar yakından gözlemlenebilmiş. Jane ve eşinin bu ilişkiye dair video görüntüleri inanılmaz güzel. Flo ismini verdiği dişi şempanze ile küçük oğlu Flint’i gözlemleyen Jane, Flo’nun çocuğuna ceza vermek yerine dikkat dağıtma yöntemini kullanmasına şahit olmuş mesela. Jane Goodall’un kocası da bir belgeselci olunca Goodall’un özel hayatından ve onun annelik deneyiminden de bol bol görüntüler izliyoruz. Bütün filmin anlatıcılığını da zaten bizzat Jane'in kendisi yapıyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Jane Goodall, tutkusunun peşinden gitmiş, kendisini eğitmiş ve kendi hayatını tamamen kendi istediği gibi yönlendirmiş. Kendisini bütün dünyaya bir uzman olarak kanıtlamış. Doğrusu Jane Goodall her çocuk için çok doğru bir ilham kaynağı. Profesyonelliği, çalışkanlığı, işine odaklanması, hayvan sevgisi çok etkileyici. Kendi oğlunu da 6 yaşına kadar Afrika kültürünün içinde büyütmüş. Ona hayvanların dilini anlamayı öğretmiş.

Neredeyse bütün hayatını doğanın içinde geçiren Jane’in öyküsünde elbette vahşi doğa da detaylı bir şekilde yer alıyor. Bazı hassas çocukların rahatsız olabileceği bazı detayları şöyle belirtelim; 38 – 39. dakikalarda Jane’in gözlemlediği dişi şempanze Flo’nun çiftleşme sahnesi görülüyor. 61. dakikada bir sırtlan sürüsü bir zebrayı yakalayarak yere düşürüp yemeye başlıyorlar. 69. dakikada iki aslan bir bizona saldırıp ısırıyorlar. Jane 75. dakikada Flo ve Flint’in ölümünden bahsediyor birkaç cümleyle. Sonrasında şempanzeler arasında başlayan bir iç savaş da siyah beyaz görüntülerle aktarılıyor.   

Bu sahneler için şöyle söylüyor değerli bilim insanı: “Ormanda ölüm gizli değil. Sürekli etrafınızdadır. Hayatın bitmek bilmeyen döngüsü. Ama gençler hayatı yaşatmayı hep sürdürürler...”

Bu belgeselde Jane Goodall sayesinde bir gerçekle bir kez daha yüzleşiyoruz: “Kişiliği olan, mantıklı hareket edebilen, yardımseverliği ve duyguları olan tek canlı türü biz değiliz.”

Bu National Geographic belgeseline Türkçe dublaj desteğiyle Netflix’ten de ulaşabilmeniz mümkün. Elbette ailece izlemeniz önerilir. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap