JIRO DREAMS OF SUSHI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sıkı çalışmanın, tutku ve azmin başarıyı yakalamaktaki büyük etkisi üzerine yapılmış harika bir belgesel.

Jiro Ono 85 yaşında bir suşi ustası. Tokyo’da sahip olduğu küçücük restoranında sadece 9 sandalye var. Oğlu ve diğer yardımcılarıyla birlikte yaptığı suşileri yiyebilmek için iki ay önceden rezervasyon yaptırmanız lazım. Restoran dünyasının altın madalyası sayılan Michelin yıldızını hakkıyla kazanmış bir usta kendisi ve en az 70 yıldır tutkuyla sevdiği işini en iyi şekilde yapmak için emek veriyor. İki oğluna da bu mesleğin bütün inceliklerini öğretmiş, onları da usta birer aşçı olarak yetiştirmiş. Film Jiro ve oğullarının suşi yapımında, pirinç pilavının yapımından balık seçimine kadar ne kadar titiz olduklarını ve kendilerini işlerine nasıl bağladıklarını çok güzel anlatıyor.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Jiro filmin hemen başında gözlerimize baka baka şunları söylüyor: “Bir kez mesleğinize karar verince kendinizi işinize adamalısınız. İşinizden asla şikayet etmemelisiniz. Ömrünüzü yeteneğinizi geliştirmeye adamalısınız. Başarının sırrı ve saygı görmenin yolu budur.”

Jiro’nun hayat felsefesi bu. Herkesin işini en iyi yapmaya çalıştığı bir dünya onun hayalindeki. Kendi hayatını bu fikre göre inşa etmiş. Kastettiği başarı ve saygıyı da bu yolla kazanmış. Belgesel bize bunu anlatırken Japonya’nın geleneksel yemeği ‘suşi’nin yapım sürecini de safha safha göstermiş oluyor.

Jiro’nun gerçek öyküsü sayesinde büyük başarının sadece yeteneğe bağlı olmadığı kanıtlanıyor. Yetenek, iyi çalışmak, emek vermek, tutku, tutarlılık, sabır ve iç disiplinin birleşimiyle gerçek ve devasa bir başarı yakalanabiliyor ancak.

2011 yapımı bu ödüllü belgesel Netflix’te izlenebiliyor. Hassas bazı çocuklar suşi yapımında kullanılan balıkların kesim sahnelerinde biraz huzursuz olabilirler. 10+ çocuğunuzla birlikte sohbet ede ede izleyebilirsiniz. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap