KABAKÇIĞIN HAYATI    11+

8.5 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fransa – İsviçre ortak yapımı “Kabakçığın Hayatı” ülkemizdeki vizyonu sırasında da ilgiyle izlenmiş bir stop-motion.

Bu duygusal, aynı zamanda komik ve renkli filmde birlikte yaşadığı alkolik annesini kaybettikten sonra bir yetimhaneye verilen 9 yaşında hüzünlü bir çocuğun hikayesini izliyoruz. Bu çocuk herkesin kendisine ‘Kabak’ diye hitap etmesini istiyor. Kabak, yetimhanede ilk başta zor günler geçiriyor çünkü oradaki diğer çocuklar onu pek de sıcak karşılamıyorlar. Ama zaman geçtikçe bir şekilde kendisini diğerlerine kabul ettirecek ve gerçek sevgiyle de sonunda tanışacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


2017’de Oscar adayı olan bu ödüllü film aslında küçük çocuklar için yapılmış bir film değil. Daha en başından Kabakçık’ın alkolik annesinin ölüm sahnesi bunu hemen belli ediyor zaten. Sonrasında yetimhanedeki ortamda da kimi karanlık detaylar mevcut. Bazı sahnelerde çocuk filmlerinde sık rastlamayacağınız sert durumlar var. Çocukların arasında gelişen kimi muhabbetler de o yaşlardaki tüm çocuklarda olduğu gibi meraklı, cinsel konular olabiliyor mesela. Ama filmde bu kalbi kırık, yaralı ve yalnız çocuklar ancak dayanışmayla ve sevgiyle birbirlerine tutunarak hayatın zorluklarına karşı direnmenin mümkün olacağını öğreniyorlar. Üstelik bu yetimhane hikayesini hiç ajite etmiyor film ve içiniz umutla dolu bir şekilde bitiriyorsunuz.

DİKKAT: Film birçok ülkede 10+ yaşlarda gösterilirken bizde 7+ sınıfıyla gösterime çıkmıştı. Bizim de önerimiz, çocuğunuzun en az 10+ yaşlarında olması. Elbette yine de ebeveynlerin ön izlemeyle karar vermesi daha doğru olur.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğesi  ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

Rana Elif Binnur

5 Temmuz 2024 Cuma

Filmin ülkemizde yaş sınrını kim hangi düşünceyle belirledi anlamıyorum. 6 ve 9 yasında kızlarımla yorumlara dayanarak açtım filmi ve beraber izlemeye basladık. İyi ki yalnız izlemelrine izin vermemişim. Yarısına gelmeden kapattım. Cinsellik, şiddet hepsi o kadar ön planda ki sevimli ve pozitif mesaj kısmına odaklanamadım bile. Bir çizgi filmde bu öğelere yer vermek aşırı yersiz. 10 yas üstü de olsa izletmezdim.