KAPLAN    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Doğadaki yaşam döngüsünün en net şekilde görülebildiği, dokunaklı bir belgesel...

Hindistan ormanlarında göründüğü anda etrafında korkulu bir sessizlik yayan 3 yaşındaki dişi kaplan Ambar’la tanışıyoruz. Ambar’ın herkesten sakladığı bir sırrı var. Birkaç haftalık olan dört yavrunun annesi o! Vahşi hayatın yaşam kuralları içinde yalnız bir anne için çok büyük bir yük ve sorumluluk. Bu koşullarda yerinde duramayan dört yavrunun da sapasağlam erginliğe ulaşması çok zor.

Belgesel yapımcıları yavrulara kişiliklerine göre isimler takmışlar. Tırmanmayı seven Ivy, maceracı Ravi, daha çekingen olan en küçükleri Charm ve biraz sakar Golu... Yavruların babasını ormandan uzaklaştıran güçlü bir erkek kaplan olan Shankar ormanın yeni kralı ve eğer yavruların varlığını keşfederse onları kendi krallığına tehdit olmasınlar diye onları öldürebilir! Ambar yavrularını hem ondan hem de ormanın diğer başka tehlikelerinden de korumaya çalışırken bir yandan da onları vahşi yaşam için eğitmek zorundadır. Daha ürkek ve çekingen yaradılıştaki yavrular olan Golu ve Charm diğer ikisine göre Ambar’ı daha çok uğraştıracak gibi görünmektedir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Genellikle yalnız takılan, gözetlenmeyi pek sevmeyen hayvanlardan olan kaplanları 1500 günden fazla takip etmiş ekip. Yönetmen Mark Linfield’ın liderlik ettiği yapım ekibi uzun menzilli kameralar, gizli ve uzaktan kumandalı kameralar sayesinde daha önce hiç ulaşılamamış görüntüler yakalamış. Ambar’ın çocuklarını korumak için Shankar’la yakınlaşmak zorunda kalması gibi son derece dramatik durumları dahi çekebilmişler. Sizi ilk kareden itibaren içine çeken ve duygusal bir hikâye anlatan bu belgeselin anlatıcısı Hindistan sinema sektörünün son yıllarda dünya sinemasına sunduğu en güzel hintli aktrislerden biri olan Priyanka Chopra Jonas. 

Yağmacı Shankar’ın ve piton yılanı, timsah gibi avcı hayvanların avlanma sahneleri küçük ve hassas çocukları biraz endişelendirebilir. Bütün hayvan ölümleri örtük bir şekilde anlatılıyor ama nehirdeki bir geyiği iki timsahın tuzağa düşürdüğü sahneye dikkat. Bir de yavruların hepsi filmin finaline kadar dayanamıyor... Disney’in hikaye anlatış tarzı sayesinde içinde umut olsa da birkaç damla gözyaşı akıtabileceğiniz bir final de sizi bekliyor.

Yine Disney+’ta izlenebilen Kaplanlar Yükselişte’de ise bu çok özel filmin kamera arkasındaki detaylar güzelce anlatılırken, Hindistan ormanlarındaki kaplan nüfusunu hem koruyan hem de çoğaltan gönüllüler ve halk da sık sık takdir ediliyor. İnsanlarla kaplanların bir arada yaşayabilecekleri samimi bir anlatımla gözler önüne seriliyor.

Yer yer karşımıza çıkan üzücü ve sert bazı detaylar yüzünden Disney+ filme 13+ vermiş. Ama eğer çocuklarla daha önce bu tip doğa belgeselleri izlemişliğiniz varsa 8-9 yaştaki çocuklarınızla da izleyebilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Kedi isteme potansiyeli: ***

 


Yorum Yap

GARFIELD (2024)   7 +

4.0 /10

Yeryüzünün en keyfine düşkün kedisi Garfield, bu kez babasıyla tanışıyor. Devamı

Süre: 81 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mark Dindal

Oyuncular: Engin Alkan (ses), Harun Can (Ses), Chris Pratt (ses), Samuel L. Jackson (ses), Hannah Waddingham (ses)

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)

KAPLAN   8 +

8.0 /10

Doğadaki yaşam döngüsünün en net şekilde görülebildiği, dokunaklı bir belgesel. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Rob Sullivan

Oyuncular: Priyanka Chopra Jonas (anlatıcı)

KARDEŞ TAKIMI   5 +

7.0 /10

Ailece sıkılmadan izlenebilecek yerli yapım bir komedi macera filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mustafa Kotan

Oyuncular: Ceyda Kasabalı, Fırat Albayram , Ecrin Su Çoban, Çağan Efe Ak , Yekta Kopan (ses)