KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI 2    3+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmden daha müzikli, daha bol pozitif mesajlı bir devam filmi.

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizilerinden biri olan; bolca çevreci mesajlar ve iyi geçinme mesajları veren “Su Elçileri” dizisi, Avrupa Birliği tarafından desteklenen eğitim ve farkındalık artırma projelerinden biri. Bu diziden uyarlanan “Kaptan Pengu ve Arkadaşları 2” özellikle de okul öncesi çocuklar için ilk filmden daha fazla pozitif mesaj barındıran, bol müzikli, rahat izlenen akıcı bir yerli yapım animasyon.   

Daha ilk sahnelerden itibaren arabalardan doğaya atılan çöplere dikkat çekiliyor. Bu tavır zaman zaman hepimizin rastladığı ve gerçekten sinir bozucu bir duyarsızlık gerçekten. İnci Koyu’nun koruyucusu ve titiz sakini Maki de rahatsızdır; tek başına yetemeyince de bir müzik festivali organize ederek gelen konuklarla birlikte bu işin üstesinden gelmeyi planlar.

Bu arada kahramanlarımız Kaptan Pengu, Mandalina, Misket ve Pelik de müzik festivali haberini aldıklarında çok heyecanlanırlar. Müzikle hepsinden daha çok ilgili olan Mandalina ise çocukluk arkadaşı Mandarin’in de festivale katılacağını duyduğunda biraz panik olur. Artık çok ünlü ve sevilen bir şarkıcı olan arkadaşının kibirli davranışları yüzünden ondan uzaklaşmıştır. Bir daha karşılaştıklarında aralarında oluşacak sürtüşmeden dolayı da huzursuzdur. Festivale katılmak için İnci Koyu’na doğru yola çıkan kahramanlarımız pek çok sorunla başetmek zorunda kalırlar ama en çok da doğaya duyarsız insanların yaptıkları tahribatları çözmeye çalışırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çevre kirliliği ve doğaya karşı duyarlılık dizide ve ilk filmde olduğu gibi devam filminin de ana teması. İnsanların doğaya verdiği zararın hayvanlara olan etkisi üzerinden birlikte yaşamanın gerekleri de hatırlatılıyor. Kimsenin başkalarının yaşam alanını kirletme ve tahrip etmeye hakkı yok. Ayrıca Mandalina ve Mandarin arasındaki sürtüşme de kullanılarak arkadaşlar arasında oluşabilecek kıskançlık ve kibir meseleleri de işlenmiş. Festivale katılan bütün hayvanların Maki’ye yardım etmesi de güzel bir dayanışma örneği sunmakta. Korkutucu hiçbir efekt ya da unsur yok. En hassas çocuklar bile rahatlıkla ürkmeden ya da herhangi bir detaydan rahatsız olmadan izleyebilir. 

Hikayede bir müzik festivali etkinliği olunca bol bol akılda kalıcı melodik şarkı da devreye girmiş. Çocuklar özellikle bütün kahramanların finalde sahnede söylediği şarkıyı seveceklerdir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KRAL ŞAKİR: GERİ DÖNÜŞÜM   5 +

6.0 /10

Öncekilere göre daha zararsız bir Kral Şakir filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroglu

Oyuncular: Mustafa Ural (ses), Levent Ünsal (ses), Atilla Şendil (ses), Sema Kahriman (ses), Didem Atlıhan (ses)

VOL-İ   5 +

8.5 /10

Pixar’ın klasik filmi bol pozitif mesajlı, eğlenceli ve parlak fikirlerle dolu. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt (ses), Elissa Knight (ses), Jeff Garlin (ses), Fred Willard (ses), Sigourney Weaver (ses)

YAKARI   4 +

7.5 /10

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Xavier Giacometti, Toby Genkel

Oyuncular: Mia Diekow (ses), Diana Amft (ses), Patrick Bach (ses), Carla Becker (ses), Oliver Boettcher (ses)

GENÇLERİN İKLİM DAVASI   13 +

7.5 /10

Çevrecilik, yasal haklarını kullanmak ve özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmek üzerine etkili bir belgesel. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Christi Cooper

Oyuncular: James Hansen, Julia Olson