KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI    4+

7.5 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Küçük çocuklar için çevreci mesajlarla dolu, yormayan, sempatik bir animasyon...  

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizilerinden biri olan “Su Elçileri” 2018’ten beri izleniyor. Her yaştan çocuklar için yapılmış bu çizgi dizi; seyri kolay, çevreci mesajlarla dolu maceralar anlatan ortalama 8 dakikalık bölümlerden oluşmakta. “Su Elçileri” dizisi, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve farkındalık artırma teknik destek projelerinden de bir tanesi.

Gezegenin suyunu korumak ve doğanın bozulmasına engel olması için hayvanlar konseyi tarafından görevlendirilen Kaptan Pengu; arkadaşları manda Mandalina, mirket Misket ve pelikan Pelik ile maceralarını izlediğimiz "Su Elçileri" ekibini oluşturmuştur.

Dizinin bu ilk sinema filminde Kaptan Pengu yakın arkadaşı Putuk’un gözlerinin önünde kaybolmasının ardından Hayvanlar Konseyi’nden gelen yeni bir çağrıyla birlikte yine ekibini toplayarak yola çıkar. Kutuplarda gizemli bir akıntı ortaya çıkmıştır, dünyanın çeşitli yerlerinde de garip vakalar yaşanıyordur. Pengu ve arkadaşları çıktıkları yolculukta rastladıkları çeşitli hayvanların çevresel sorunlarını çözerek ilerler, yer yer komik olayların da olduğu maceralar yaşarlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film tıpkı dizisinde de olduğu gibi çevre kirliliği, küresel ısınma, sera gazları sayesinde buzulların erimesi gibi konularda çocukları bilgilendirip bilinçlendirmekte. Ekip elemanları sorumluluklarını bilen, birbirlerine yardımcı ve iyi niyetli karakterler. Pelik’in torununun uçmayı öğrenme süreci de güzelce yedirilmiş hikayeye. Bir an önce büyümek isteyen sabırsız bir çocuk profiline her şeyin zamanında yaşanması gerektiği de öğretiliyor. Hatta hikayenin bu kısmı ‘protez’ kullanmak zorunda olan çocuklara da gönderme yapması açısından önemli.   

Mandalina’nın 5,5 milyon takipçisi olan bir sosyal medya fenomenine dönüştürülmüş olması en başta biraz yadırganabilir. ‘Youtuber’ meselesini ‘genel izleyici’ sınıfındaki bir çocuk filmine katmak biraz riskli. Çocuklar zaten hep bunların içinde yaşar oldular. 3-4 yaşlarındaki çocukları bu uğraşla bu kadar erken tanıştırarak sosyal medyaya katılmaya çağırıp onu doğru şekilde kullanmanın ne olduğunu anlatmak biraz hassas bir mesele. Varılmak istenen sonuç doğru ve iyi niyetli olsa da küçük çocuklar tam tersi bir yönde cesaretlenebilir.

Neyse ki filmde ekip arkadaşları Mandalina’nın her yaşanan şeyi takipçileri için cazip bir videoya dönüştürme refleksini eleştiriyorlar. Ünlü olmaya bu kadar meraklı olmasıyla da eğleniyorlar. Mandalina bu meseleyi biraz abarttığını sonradan farkediyor ve arkadaşlarından da özür diliyor. Sosyal medyayı daha faydalı bir amaçla kullanabilmenin mümkün olduğunu hep birlikte gösteriyorlar.  

“Kaptan Pengu ve Arkadaşları” suyun insan hayatındaki önemini, kuraklık tehlikesini ve çevre kirliliğini çok iyi anlatıyor. Ayrıca ihtiyacı olanların yardımına koşmak, iyi geçinmek, öğrenmek, merak etmek, ihtiyaç olduğunda cesaretli olmak, korku duygusuyla mücadele etmek gibi temalarda da son derece pozitif mesajlar vermekte. Ancak ebeveynler sosyal medya meselesini çocuklarıyla konuşmalılar. * Burak Göral   


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

9 Haziran 2021 Çarşamba

Bu film bence Türkiye standartlarına göre çok güzel. Daha önce Türkiye üretimi bu adar iyi mesajlar veren bir film görmemiştim. Bu filmin aynı zamanda bir çizgi dizisi de var. Hepsi güzel. Karakterlerden konusuna kadar güzel bir film olmuş. Dünyamızın sorunu küresel ısınmayı ve su kaynaklarının tükenmesini basit ve çocuklar göre anlatmaya çalışmışlar. Bence başarmışlar. Öneririm.

GENÇLERİN İKLİM DAVASI   13 +

7.5 /10

Çevrecilik, yasal haklarını kullanmak ve özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmek üzerine etkili bir belgesel. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Christi Cooper

Oyuncular: James Hansen, Julia Olson

Z Takımı   5 +

7.0 /10

Çevreci, doğa dostu ve dayanışmaya, ekip ruhuna vurgu yapan yerli animasyon dizimiz. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Erhan Korkmaz, Selçuk Akyıldız

Oyuncular: Mehmet Zorlu (ses), Sema Kahriman (ses), Efe Erkekli (ses), Sinan Divrik (ses), Ahmet Akkuş (ses), Nur Eraslan (ses)

KOCAAYAK VE AİLESİ   7 +

6.0 /10

Pozitif mesajları da olan, ortalama bir animasyon. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jeremy Degruson, Ben Stassen

Oyuncular: Jules Medcraft (ses), Kylian Trouillard (ses), Alexis Victor (ses), Marie Chevalot (ses), Frederic Souterelle (ses)

LITTLE GREY FERGIE: COUNTRY FUN   5 +

6.5 /10

Köy hayatı, doğa ve çocuksu bir traktörle kurulan arkadaşlık. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Peder Hamdahl Næss

Oyuncular: Elias Søvold-Simonsen, Stein Winge, Jeppe Beck Laursen, Dagny Backer Johnsen