KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI    4+

7.5 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Küçük çocuklar için çevreci mesajlarla dolu, yormayan, sempatik bir animasyon...  

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizilerinden biri olan “Su Elçileri” 2018’ten beri izleniyor. Her yaştan çocuklar için yapılmış bu çizgi dizi; seyri kolay, çevreci mesajlarla dolu maceralar anlatan ortalama 8 dakikalık bölümlerden oluşmakta. “Su Elçileri” dizisi, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve farkındalık artırma teknik destek projelerinden de bir tanesi.

Gezegenin suyunu korumak ve doğanın bozulmasına engel olması için hayvanlar konseyi tarafından görevlendirilen Kaptan Pengu; arkadaşları manda Mandalina, mirket Misket ve pelikan Pelik ile maceralarını izlediğimiz "Su Elçileri" ekibini oluşturmuştur.

Dizinin bu ilk sinema filminde Kaptan Pengu yakın arkadaşı Putuk’un gözlerinin önünde kaybolmasının ardından Hayvanlar Konseyi’nden gelen yeni bir çağrıyla birlikte yine ekibini toplayarak yola çıkar. Kutuplarda gizemli bir akıntı ortaya çıkmıştır, dünyanın çeşitli yerlerinde de garip vakalar yaşanıyordur. Pengu ve arkadaşları çıktıkları yolculukta rastladıkları çeşitli hayvanların çevresel sorunlarını çözerek ilerler, yer yer komik olayların da olduğu maceralar yaşarlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film tıpkı dizisinde de olduğu gibi çevre kirliliği, küresel ısınma, sera gazları sayesinde buzulların erimesi gibi konularda çocukları bilgilendirip bilinçlendirmekte. Ekip elemanları sorumluluklarını bilen, birbirlerine yardımcı ve iyi niyetli karakterler. Pelik’in torununun uçmayı öğrenme süreci de güzelce yedirilmiş hikayeye. Bir an önce büyümek isteyen sabırsız bir çocuk profiline her şeyin zamanında yaşanması gerektiği de öğretiliyor. Hatta hikayenin bu kısmı ‘protez’ kullanmak zorunda olan çocuklara da gönderme yapması açısından önemli.   

Mandalina’nın 5,5 milyon takipçisi olan bir sosyal medya fenomenine dönüştürülmüş olması en başta biraz yadırganabilir. ‘Youtuber’ meselesini ‘genel izleyici’ sınıfındaki bir çocuk filmine katmak biraz riskli. Çocuklar zaten hep bunların içinde yaşar oldular. 3-4 yaşlarındaki çocukları bu uğraşla bu kadar erken tanıştırarak sosyal medyaya katılmaya çağırıp onu doğru şekilde kullanmanın ne olduğunu anlatmak biraz hassas bir mesele. Varılmak istenen sonuç doğru ve iyi niyetli olsa da küçük çocuklar tam tersi bir yönde cesaretlenebilir.

Neyse ki filmde ekip arkadaşları Mandalina’nın her yaşanan şeyi takipçileri için cazip bir videoya dönüştürme refleksini eleştiriyorlar. Ünlü olmaya bu kadar meraklı olmasıyla da eğleniyorlar. Mandalina bu meseleyi biraz abarttığını sonradan farkediyor ve arkadaşlarından da özür diliyor. Sosyal medyayı daha faydalı bir amaçla kullanabilmenin mümkün olduğunu hep birlikte gösteriyorlar.  

“Kaptan Pengu ve Arkadaşları” suyun insan hayatındaki önemini, kuraklık tehlikesini ve çevre kirliliğini çok iyi anlatıyor. Ayrıca ihtiyacı olanların yardımına koşmak, iyi geçinmek, öğrenmek, merak etmek, ihtiyaç olduğunda cesaretli olmak, korku duygusuyla mücadele etmek gibi temalarda da son derece pozitif mesajlar vermekte. Ancak ebeveynler sosyal medya meselesini çocuklarıyla konuşmalılar. * Burak Göral   


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

9 Haziran 2021 Çarşamba

Bu film bence Türkiye standartlarına göre çok güzel. Daha önce Türkiye üretimi bu adar iyi mesajlar veren bir film görmemiştim. Bu filmin aynı zamanda bir çizgi dizisi de var. Hepsi güzel. Karakterlerden konusuna kadar güzel bir film olmuş. Dünyamızın sorunu küresel ısınmayı ve su kaynaklarının tükenmesini basit ve çocuklar göre anlatmaya çalışmışlar. Bence başarmışlar. Öneririm.

KAYIP ORMAN   6 +

7.5 /10

Bilim insanlarının kararlılığı ve orman sevgisi üzerine ilham verici bir kısa belgesel. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Orlando von Einsiedel

Oyuncular: Orlando von Einsiedel

FINDIK İŞİ 2   7 +

5.5 /10

Oldukça hareketli, akıcı ama iz bırakmayan bir animasyon. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Will Arnett (ses), Maya Rudolph (ses), Bobby Cannavale (ses), Peter Stormare (ses)

KRAL ŞAKİR: CUMBURLOP   7 +

3.0 /10

Ürün yerleştirme meselesinin iyice abartıldığı bir “Kral Şakir” filmi daha. Devamı

Süre: 36 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroglu, Berk Tokay

Oyuncular: Onur Akgülgil (ses), Hakan Akin (ses), Didem Atlihan (ses), Atilla Şendil (ses), Bedia Ener (ses)

SEVİMLİ YUNUS 2   7 +

6.5 /10

İlk filmi seven çocuklarla birlikte izlenebilecek yumuşak bir aile filmi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Kirk Harris

Oyuncular: Kevin Sorbo, Patrick Muldoon, Tommi Rose, Lola Sultan, Logan Allen