KARLAR KRALI NORM 2    6+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmden daha derli toplu bir devam filmi.  

Neşeli kutup ayısı Norm’u bu yeni macerasında kutup ayılarının yeni kralı olarak görüyoruz. Büyükbabasından devraldığı krallık ünvanını layıkıyla taşıyordur.

Bir kar fırtınası sırasında yakınlara düşen bir uçak enkazını araştıran Norm önemli bir tarihi eserin peşine düşmüş iki arkeologun arasına girmiş olur. Dexter adlı kötü niyetli arkeolog Çin mitolojisine ait bu önemli eseri kendi kötü amaçları için ele geçirmek amacıyla eski ortağının uçağını düşürmüştür. Norm bir türlü peşini bırakmayan üç sevimli kutup faresiyle eseri Dexter’ın elinden almaya çalışsa da ilk karşılaşmada onu elinden kaçırır. Ama Norm ve fareler vazgeçmezler, Çin’e kadar sürecek olan heyecanlı bir takip ve büyük bir macera başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk filmde (Karlar Kralı Norm) turistleri izleyerek konuşmayı öğrenen, yerinde duramayan bir kutup ayısı olan Norm’la tanışmıştık. Bu sefer cep telefonu da kullanıyor, hatta bu konuda çocuklarıyla bile tartışma yaşıyor. Eski kral büyükbabasının düğünü de 6 gün içinde organize edilmesi gerekmekte. Doğrusu bu hikaye içinde büyükbabanın evliliği kısmı biraz zorlama kalıyor. Aslında burada amaçlanan Norm’un yerine yetkilerini taşıyan oğlunun şımarıklığa kapılarak kötü bir liderlik sergilemesine vurgu yapmak. Zaten bütün filmin en önemli mesajı sorumluluk almanın ne kadar önemli ve ciddi bir iş olduğunu anlatmak. Norm iyi arkeologa, tarihi eseri sağsalim Pekin’deki müzeye götüreceğine dair söz veriyor ve macera boyunca bu sözünü yerine getirmek konusundaki kararlılığını belirtiyor. Sorumluluk taşıyan insanların dürüst, nazik ve adil olmasının altı çiziliyor. Aynı zamanda kişinin korkusuyla yüzleşmesi, inandığı değerler uğruna mücadele etmesi temaları da işleniyor.

Norm’a yardım eden kutup fareleri Madagaskar Penguenleri’ni hatırlatıyorlar. Onların olduğu bölümler sevimli ve komik ama birkaç tane gaz çıkarma esprisi var. Kötü adam Dexter’ın elinde bir silah var. Bu silahla küçük zehirli oklar ya da bayıltıcı gaz fırlatıyor. Bir de ilerleyen sahnelerde Kaos ve Kargaşa adını taktığı iki tane komodo ejderini kahramanlarımıza karşı kullanıyor. Hem küçük fareler hem de Norm sık sık tehlike içinde kalıyorlar. Indiana Jones ya da Tomb Raider gibi macera filmlerine yaklaşan bazı sahnelerde de çizgi film şiddetine rastlanıyor.

Çok kalıcı bir film olmasa da, zararlı bir mesajı olmayan, basit hikayeli maceralı bir animasyon. Sinemalarımızda 6A sınıflandırmayla vizyona çıktı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

IVY+BEAN: BALE MAHKÛMLARI   7 +

6.5 /10

Pozitif mesajları ve eğlenceli anlatımıyla sevimli bir çocuk ve aile filmi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Madison Skye Validum, Keslee Blalock, Marci T. House, Garfield Wilson, Jesse Tyler Ferguson

MASAL BİTTİ, BEN BÜYÜDÜM   8 +

7.0 /10

Komik, duygusal ve hayli de anlamlı, Polonya yapımı bir aile filmi. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kristoffer Rus

Oyuncular: Maciej Karas, Amelia Fijalkowska, Dorota Kolak, Karolina Gruszka, Patryk Siemek

BÜYÜK KURTARIŞ   10 +

8.0 /10

Gerçekten yaşanmış bir kurtarma operasyonunun nefes nefese izlenen belgeseli. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Oyuncular: Vern Unsworth, John Volanthen, Connor Roe, Saman Gunan, Siriporn Bangnoen

İNANILMAZ AİLE   7 +

7.5 /10

Aile olmak meselesinin en eğlenceli anlatıldığı filmlerden biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson (ses), Holly Hunter (ses), Samuel L. Jackson (ses), Jason Lee (ses), Dominique Louis (ses)