KARLAR ÜLKESİ    5+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney'den güzel müziklerle dolu, rengarenk, duygusal ve sürükleyici bir animasyon daha.

Hans Christian Andersen’in “Kar Kraliçesi” adlı masalından serbest uyarlanan film, Norveç ya da Danimarka gibi bir İskandinav ülkesinde geçiyor. Krallığın iki küçük prensesi Elsa ve Anna’nın kaderi, Elsa’nın özel gücü yüzünden beklenmedik bir yöne doğru kayacaktır.  

Dokunduğu her şeyi buza dönüştüren, buza hükmedebilen Elsa’nın, kız kardeşi Anna’yla araları ilk başta pek iyidir. Ama Elsa artık gücünü kontrol edemez bir noktaya gelince annesi ve babası endişelenir. Çünkü Elsa’nın kontrolsüz gücü, küçük kız kardeşi Anna’nın ciddi bir kaza geçirmesine neden olur. 

Çareyi onu sarayın içinde izole etmekte ve Anna’nın hafızasını yenilemekte bulurlar. Ancak bir gemi faciası kardeşleri anne babalarından ayırır. Yıllar geçmiştir. Artık sarayın kapılarının açılma zamanı gelmiştir, çünkü Elsa’nın taç giyme töreni vardır. Tören sırasında Anna’nın evlenme teklifi alması olayları bir hayli karıştıracaktır.   


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Anna’nın yeni tanıştığı bir prensin evlilik teklifine hemen “Evet” demesi ve bir süre bu konuda diretmesi, anne babanın bir gemi kazasında ölmesi, korkutucu bir kar canavarı, içinde silahların patladığı birkaç sahne filmin en azından 5 yaşın altındaki çocuklar için erken olduğunu düşündürtmüyor değil. 5 yaşından büyük çocuklar içinse film mesela “kardeş sevgisi” konusunda doğru bir örnek teşkil edebilir. Bir de evlilik konusunda biraz düşündürücü. Kız çocukları bu filmden itibaren bu konuyu anneleriyle konuşmak isteyebilirler.

Bunun dışında Disney’in ikibinlerdeki bütün animasyon performanslarında olduğu gibi  müziklerinden teknolojisine, senaryosundan detaycı yönetmenliğine kadar her şeyiyle eğlenceli ve son derece tempolu bir film “Karlar Ülkesi”. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap