KARLI BİR GÜN    3+

9 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik bir çocuk kitabının dingin, sempatik ve ödüllü bir animasyon uyarlaması.

New York Halk Kütüphanesi kuruluşunun 125. yılı onuruna kütüphaneden en çok ödünç alınan on kitap lilstesindeki altı çocuk kitabından birisidir; yazarı ve çizeri Ezra Jack Keats’in olduğu 1962 tarihli bol ödüllü resimli kitap "Karlı Bir Gün" (The Snowy Day).

Akıllı ve iyi huylu bir çocuk olan Peter bir Noel sabahı uyanır ve pencereden dışarı baktığında bütün mahallesinin bembeyaz bir örtüyle kaplı olduğunu görür. Akşam bütün aile toplanacak ve yemek yenecektir. Peter’ın büyükannesine gidip onu ve onun akşam için yaptığı peynirli makarnayı alması gerekmektedir. Sokağa çıktığında arkadaşı Layla da ona katılır. Birlikte kardan adam yaparlar, bütün komşularla selamlaşırlar, mahallenin diğer çocuklarıyla kartopu oynarlar. Bütün mahallenin katıldığı neşeli bir kartopu savaşı sırasında Peter’ın yeni kızağı kırılır, peynirli makarna da yere dökülür... Acaba Peter’ın heyecanla beklediği o akşam yemeği onun hayal ettiği gibi olamayacak mıdır?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmde kitabın ana hikayesi daha da zenginleştirilerek başarıyla genişletilmiş. Çocukların karla olan ilişkilerini ve kara dair keşiflerini ve karın onları nasıl eğlendirdiğini anlatan hikaye bununla da yetinmeyip ırklar arası dostluğu ve etnik çeşitliliğe sahip bir mahallede bir arada barışla, sevgi ve saygıyla yaşamanın huzurunu da çok iyi yansıtmakta. Peter ve ailesi siyahidir, mahalledeki komşuları beyazdır, hatta başka ırklardan insanlar da vardır. Herkes birbiriyle saygılı, samimi ve iyi geçinmektedir. Zaman zaman araya giren anlatıcı da orijinal kitabın dokusunu sürdürmekte...

Ülkemizde de bilinen bir çocuk klasiği olan “Karlı Bir Gün”ün 38 dakikalık bu harika uyarlaması Amazon Prime’da Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

gürol gürdal

11 Mayıs 2024 Cumartesi

uzun bir film güzel beğendik not parantez içindekileri 4 yaşındaki kızım yaz dı:)(zçölklkmjnhjkjufjgtrıhfotrırıhrotyrhrıtıhopkfhfgfhhhıuhıkgfhgjhjhgfhkfnghkfhkrjfjjgkdrıh )