KARLI BİR GÜN    3+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik bir çocuk kitabının dingin, sempatik ve ödüllü bir animasyon uyarlaması.

Bu yıl New York Halk Kütüphanesi kuruluşunun 125. yılı onuruna en çok ödünç alınan on kitabın listesini yayınladı. 10 maddelik listenin altısı çocuk kitabıydı. İçlerinden bir tanesi; yazarı ve çizeri Ezra Jack Keats’in olduğu 1962 tarihli bol ödüllü resimli kitap ‘Karlı Bir Gün (The Snowy Day).

Bir Noel sabahı Peter uyanıyor ve pencereden dışarı baktığında bütün mahallesinin bembeyaz bir örtüyle kaplı olduğunu görür. Akşam bütün aile toplanacak ve yemek yenecektir. Peter’ın büyükannesine gidip onu ve onun akşam için yaptığı peynirli makarnayı almaya gider. Peter’a arkadaşı Layla da katılır. Birlikte kardan adam yaparlar, bütün komşularıyla selamlaşırlar, mahallenin diğer çocuklarıyla kartopu oynarlar. Bütün mahallenin katıldığı neşeli bir kartopu savaşı sırasında Peter’ın yeni kızağı kırılır, peynirli makarna da dökülür... Acaba Peter’ın heyecanla beklediği o akşam yemeği onun hayal ettiği gibi olamayacak mıdır?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmde kitabın ana hikayesi daha da zenginleştirilerek başarıyla genişletilmiş. Çocukların karla olan ilişkilerini ve kara dair keşiflerini ve karın onları nasıl eğlendirdiğini anlatan hikaye bununla da yetinmeyip ırklar arası dostluğu ve etnik çeşitliliğe sahip bir mahallede bir arada barışla, sevgi ve saygıyla yaşamanın huzurunu da çok iyi yansıtmakta. Peter ve ailesi siyahidir, mahalledeki komşuları beyazdır, hatta başka ırklardan insanlar da vardır. Herkes birbiriyle saygılı, samimi ve iyi geçinmektedir. Zaman zaman araya giren anlatıcı da orijinal kitabın dokusunu sürdürüyor.

Ülkemizde de bilinen bir çocuk klasiği olan “Karlı Bir Gün”ün 38 dakikalık bu harika uyarlaması Amazon Prime’da Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap