KARTOPU SAVAŞLARI    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Küçük bir köyde yaşayan çocuklar oyun oynarlarken savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu keşfediyorlar.

Kış tatilinde küçük bir kasabanın 11-12 yaşlarındaki bir grup çocuğu, eğlenmek için bir kartopu savaşı organize etmeye karar verirler. Luke ve Sophie, iki ayrı grubun lideri olurlar. Sophie ve arkadaşları karşı taraftan korunmak için bir kale inşa ederler. Kartopu savaşları sonunda kaleyi ele geçiren taraf savaşı da kazanacaktır. Eğlenceyle başlayan bu savaş oyunu yavaş yavaş ciddileşmeye ve giderek çocukların birbirleriyle düşmanlaşmasına yol açar. Ancak yaşanan trajik bir durum çocukların aklını başına getirecektir. Bir süre sonra birbirleriyle savaşmayı bırakıp hep beraber kaleye saldırmaya karar verdiklerinde de tekrar eğlenmeye başlayacaklardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Savaşı Durduran Köpek” adlı çok satan bir çocuk kitabından uyarlanan “Kartopu Savaşları” akıcı bir Kanada animasyonu. Ülkemizde vizyona çıkmış ve hatta “Genel İzleyici” almıştı. Ancak sinemada izleyen bazı hassas çocukların çok üzüldüğü bir detay var. Çünkü bu iki arkadaş grubunun eğlenmek için giriştikleri savaşı giderek daha ciddiye aldıkları noktada gerçekleşen bir ölüm çocukları aşırı üzmüştü.

Ama bunun dışında savaşın ne kadar kötü bir şey ve gerçekten kaybedilen şeyin ‘masumiyet’ olduğunu ve arkadaşlığın, barışın gerçek değerinin anlaşılmasını sağlayan bir hikayesi var. Animasyon tekniği ve karakter tasarımları da hiç fena değil. Bir sahnede Luke ve Sophie küçük bir öpüşüyorlar.

Film ülkemizde sinemalarda “Genel İzleyici” sınıflandırmasıyla oynamıştı. Pek çok ülkede ebeveyn kararlarına bırakılmış, 6+ verenler de var. Ama uyaralım bazı hassas çocuklar, özellikle trajik ölüm sahnesinde çok üzülebilirler. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap