KAYIP KÖPEK    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kayıp köpeklerini ararlarken birbirlerini dinlemeyi öğrenen bir baba oğulun hikayesi.

Fielding kız arkadaşından ayrılmış, kolej mezunu bir genç delikanlı. Arkadaşları yapmak istedikleri meslekleri çoktan belirlemişler ve geleceklerini şekillendirmeye başlamışlarken o hâlâ ne olmak istediğini bilmiyordur. Hangi konularda başarılı olacağından bile henüz emin değildir. Ama eğer yanında tatlı bir köpek olursa kızların daha çok ilgisini çekeceğini iyi biliyordur! Tatlı bir köpek olan Gonker hayatına böyle girer.

Mezuniyetin ardından anne-babasına yanına yeni köpeğiyle dönen Fielding bu konuda ebeveynlerini çok şaşırtır. Özellikle de babası John, daha henüz kendi sorumluluğunu hiç bilmeyen birinin başka bir canlının sorumluluğunu alamayacağına inanır. Gonker kısa zamanda John’u ve Fielding annesini de etkiler. Ancak bir süre sonra sürekli ilaçla kontrol altında tutulması gereken bir hastalığı olduğunu öğrenirler. Artık ailenin gözbebeği olan Gonker maalesef bir gün kayboluverir. 20 gün içinde bulunup ilacını alşmazsa ölecektir. Bütün aile seferber olur. Fielding ve babası John onu bütün şehirde aramaya çıkarlar. Bu arada birbirleriyle iletişimleri yavaş yavaş düzelirken, birbirlerini ve kendilerini daha iyi anlamaya da başlarlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


"Kayıp Köpek"in ana teması babalar ve çocukları arasındaki kuşak çatışması aslında. Ayrıca Fielding’in kararsızlığı, özellikle Z kuşağının kendini keşfetme meseseline bağlanıyor. Film aile içi iletişimi konusunda oldukça faydalı. John oğlunun her şeyine en başta karşı çıkan bir anlayışa sahip ama giderek Gonker’ın da sayesinde kendi şefkatini arttırıyor. Oğluna karşı bakışı da değişiyor. Fielding ise sorumluluk almayı öğreniyor en çok. Babasına olan sevgisini de tekrar keşfediyor.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin mesajları çok güzel ama biraz yavaş ilerliyor. Baba oğulun bir barda birer bira içtikleri sahne dışında yetişkin detayları yok. Hayvan sevgisinin insan ruhuna ne kadar iyi geldiğinin de altı çizliyor tekrar.

Netflix Türkçe dublajla desteklediği filmi 7+ vermiş. Ancak o yaşlarda çocuklar için biraz ağır ilerliyor hikaye. Ama 10-11 yaşlarındaki çocuklarla birlikte ailece rahatlıkla izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Köpek isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap