KENDİNİ ÖZGÜR BIRAK (1. Sezon)    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ailece izlenebilecek akıcı bir gençlik dizisi.

Yazı geçirmek için Amerika’dan İngiltere’deki küçük bir ada kasabasında yaşayan babasının çiftliğine geri dönen genç bir kadın ve onun iki kızının hikayesi... Kızlardan biri 15 yaşında olan Zoe, diğeri de 9-10 yaşlarındaki Rosie. Komşu arazideki at çiftliği iki kız kardeş için de çekim merkezi haline geliyor kısa sürede. Zoe çiftliğin en asi atı olan Raven’ı sakinleştirince çiftliğin sahipleri ve çalışanları tarafından bir anda ilgi odağı olur. Onunla özel bir bağı olduğu anlaşılınca Raven’ı sakinleştirmesi için sık sık Zoe’ye başvurmaya başlarlar. Çiftlikte bir sürü genç çalışmakta bazı kız öğrenciler de bulunmakta. Çiftlikte farklı görevleri olan Marcus ve Pin farklı kişiliklerde iki genç delikanlıdır. Çiftlikteki genç kızlar ideal bir erkek gibi gözüken Marcus’tan çok hoşlanmaktalar. Zoe ise biraz daha uzak mizaçlı ve şüpheli tavırları olan Pin’le diyalog kurar daha çok. Bu arada çiftlikte hırsızlık vakaları vardır. Zoe ve arkadaşları bu gizemli hırsız çetesinin peşine düşer. Çiftliğin sahibi olan ailenin şımarık ve kibirli genç kızı Mia da Zoe ile uğraşıp duruyordur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kendini Özgür Bırak” 3 sezondur devam eden Netflix dizisi. 7+ verilmiş ancak daha çok gençlik dizisi formatında diyebiliriz. Zoe’nin tamamen kendisine yabancı bir ortamda kendini kabul ettirme çabasının yanısıra, Pin ve Marcus arasındaki flört kararsızlığı da işlenen ana konulardan biri. Zoe iki çocuğa da farklı özelliklerinden dolayı ilgi duyuyor. Bu karışıklığının dışında Zoe karakteri meraklı, birleştirici, dürüst ve iletişim kabiliyeti yüksek, zenginlik ya da göz boyamaya prim vermeyen zeki bir kız. Bu anlamda genç izleyiciler için de renkli bir karakter.

Dizinin çekildiği yer yeşillikler içinde şahane bir ada. Müthiş manzaralar, pırıl pırıl görüntülerle insanın içini açıyor doğrusu. Hikayeler genellikle biraz daha ergen yaşlara ve bir alt yaş grubuna (10-11) yakın. İlk sezonda kızkardeşlerin ebeveynlerinin evlilikleriyle ilgili bazı pürüzleri düzeltmeye çalışmaları da anlatılıyor. Bölümler ilerledikçe ve tabi Zoe’nin çiftlikte geçirdiği zamanlar ve maceralar çoğaldıkça (özellikle 2. sezondan itibaren) dizinin romantizm dozu da (haliyle romantik öpüşmeler de) birazcık artıyor. İlk öpüşme sahnesi 1. sezonun sonuncu bölümünde yaşanıyor, onu da belirtelim.

Özellikle kız çocuklu ailelerin daha çok ilgisini çekebilecek olan gündüz kuşağı gençlik dizileri kategörüsünde Emmy ödüllü “Kendini Özgür Bırak” 25’er dakikalık bölümlerden oluşmakta. Türkçe dublajla desteklenmiş olan dizinin 3 sezonda toplam 32 bölümü var. Biz ilk sezonu izledik, ancak üçüncü sezonda Zoe karakterinin bazı tavırlarının onun dürüstlüğüne zarar verdiğini düşünenler var. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
At binmeyi isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

CAMGÖZ   7 +

6.5 /10

Hayli dinamik, hızlı ve daha çok eğlence odaklı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jacinth Tan

Oyuncular: Liam Mitchell (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kari Wahlgren (ses), Aly Mawji (ses), Liz Burnette (ses)

KAYIP ORMAN   6 +

7.5 /10

Bilim insanlarının kararlılığı ve orman sevgisi üzerine ilham verici bir kısa belgesel. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Orlando von Einsiedel

Oyuncular: Orlando von Einsiedel

KEDİ AŞKINA   4 +

6.0 /10

Bu kısa ‘yarı belgesel’ güzel bir fikre sahipken çok iyi bir film olamasa da kediseverlerin ilgisini çekecektir. Devamı

Süre: 60 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Nicolette Kluijver

Oyuncular: Abatutu