KİMSESİZ ÇOCUK REMİ    8+

0 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü çocuk klasiğinin yeni uyarlaması renkli bir anlatıma sahip.

On yaşındaki Rémi, taşrada annesiyle kıt kanaat yaşayan yoksul bir çocuktur. Bir gün şehirde çalışan babasının sakatlandığı haberi gelir. Artık eve gelen para kesildiği gibi ekstra paraya ihtiyaçları vardır. Babası eve dönünce acı bir gerçekle yüzleşir Remi. Annesi ve babası olarak bildiği kadın ve adamın gerçek ailesi olmadığını öğrenir. Annesi olarak bildiği şefkatli kadın onu sevmekte ve ona yine annelik yapmak istese de üvey babası onu yetimhaneye vermeye karar vermiştir.

Neyse ki bir rastlantı sonucu karşılarına çıkan, maymunu ve köpekleriyle gösteriler yapan bir sokak sanatçısı olan Usta Vitalis ona Remi’yi kendisine kiralamayı teklif eder. O günden sonra Vitalis’le beraber ülkenin dört bir yanını dolaşmaya başlar. Vitalis aslında ailesini kaybettikten sonra hayata küsmüş bir müzisyendir. Remi’deki yeteneğin farkına varır ve onu eğitmeye başlar. Remi bu süreçte hayatın mücadeleyle dolu olduğunu, çalışmayı, şefkati, yardımseverliği ve gerçek sevgiyi öğrenir. Bu süreçte bir dizi talihsiz olay da yaşar. Fakat hayata dört elle sarılarak, sevdiklerinin de desteğiyle, her zorluğun üstesinden gelmeyi başarır. Bu sırada öz ailesiyle ilgili sır perdesi aralanmakta ve gerçekler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaktadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kimsesiz Çocuk Remi” Hector Malot imzalı, ülkemizde de gayet bilinen ünlü bir çocuk romanı olan “Kimsesiz Çocuk”tan uyarlanmış bir Fransız filmi. Daha önce de hem film hem de animasyon dizi olarak uyarlanmıştı.

Filmde dünyaca ünlü aktör Daniel Auteuil, Vitalis rolünde izleyenlerin kalbini ısıtıyor. Oldukça duygusal, şık görüntüler ve dramatik müziklerle süslü film vazgeçmemek, şefkat ve iyilik üzerine kurulu. Remi, Vitalis tarafından eğitiliyor; ondan okuma-yazma öğreniyor, Vitalis’in köpeği ve maymunuyla hayvan sevgisi ve şefkati, dostluğu öğreniyor. Vitalis onu mücadele etmek, yeteneğini ve dünyayı keşfetmek konusunda cesaretlendiriyor. O da Vitalis’e yol arkadaşlığı yapıyor, onu tekrar hayata bağlıyor. 

Filmde ciddi korkutucu öğeler pek yok ama yoğun duygusallık içeren sahneler var. Bir sahnede polis Vitalis’e saldırıyor ve Remi’nin gözleri önünde onu tutukluyorlar. Ana kahramanlardan kayıplar yaşanıyor; bu anlamda en az iki sahne bir parça üzücü.

Türkiye’de vizyona girdiğinde 7A almıştı film. Ama 7 yaşın altındaki çocukların izlemesi biraz zor. Temposu zaman zaman düşüyor ve yoğun duygular biraz fazla gelebilir. İnternette türkça dublaj desteğiyle dahi izlenebilen filme 8+ tavsiye ederiz biz. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ENDER KELEŞ

12 Mart 2021 Cuma

HARIKA BIR FILM MUTLAKA IZLEYIN ÇOCUKLARIM BAYILDI 5 DEFA IZLEDILER

HAYALİ ARKADAŞLAR   6 +

6.5 /10

Çocukların hayali arkadaşları üzerine fantastik ve dokunaklı bir aile filmi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: John Krasinski

Oyuncular: John Krasinski, Cailey Fleming, Ryan Reynolds, Fiona Shaw, Steve Carell (ses)

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)

ŞEMPANZE   7 +

7.0 /10

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Alastair Fothergill, Mark Linfield

Oyuncular: Tim Allen (anlatıcı)

KAPLAN   8 +

8.0 /10

Doğadaki yaşam döngüsünün en net şekilde görülebildiği, dokunaklı bir belgesel. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Rob Sullivan

Oyuncular: Priyanka Chopra Jonas (anlatıcı)