KİRPİ VE SAKSAĞAN: SEVİMLİ UZAY KAHRAMANLARI    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ay gezegeni ve uzay hakkında bilgi de veren Norveç yapımı sevimli bir stop-motion. 

“Kirpi ve Saksağan” aslında ilk filmi 1975’te yapılmış olan bir serinin beşinci filmi. Kjell Aukrust adlı Norveçli bir yazarın yarattığı karakterler Norveç’te çok seviliyor. Solan ve Ludvig adlarındaki Kirpi ve Saksağan ikilisinin filmleri Avrupa’nın çeşitli çocuk fetivallerinde zevkle izlenen yapımlar. Ülkemizde serinin önceki filmi “Louis ve Luca: Büyük Peynir Yarışı” da 2018’de vizyona girmişti. Tamamı stop-motion tekniğiyle çekilmiş film el emeği, göz nuru bir çalışmanın ürünü aslında.

Kendi çiftliğinde küçük icatlarıyla ve iki dostu Sağsağan Louis ve Kirpi Luca ile birlikte yaşayan mucit Reodor televizyonda izlediği bir haberden çok etkilenir. Haberde Ay gezegenine ayak basılmasının zaman aşımına uğradığı, artık ilk hangi ülke giderse gezegenin ona ait olacağı söylenmiştir. Reodor Norveç’in gururu için bir roket tasarlar. Hükümetin görevlendirdiği bir uzman Saksağan Louis ile birlikte aya gidecektir. Ancak yolculuk sırasında ekibe sürpriz konuklar katılır ve bazı aksaklıkların yaşandığı maceralı bir yolculukla aya varılır. Hükümet ajanının aslında gizli bir planının olduğu ortaya çıkar. Bakalım Louis ve Luca ayın ışığını söndürecek bu harekete karşı ne yapacaktır?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kirpi ve Saksağan” klasik bir uzaya yolculuk hikayesini yine bazı uzay filmlerini referans alarak anlatıyor. İlk başlarda konuya girişte bazı küçük çocukları zorlayabilir ama sonrasında olaylar hareketleniyor ve keyifli bir stop-motion filme dönüşüyor. Louis ve Luca arasındaki dostluk filmin en güzel pozitif mesajını veriyor. Ay gezegeni ve uzay teknolojisi hakkında eğitici bilgiler veriliyor arada da. Ayrıca mucit Reodor sayesinde bir şeyleri icat etmenin zevkli tarafı da işlenmiş oluyor.

Yolculuk sırasında “Alien” (Yaratık) filmlerine yapılan gönderme, gerilimli bir sahneye yol açmış. Louis’in elinde bir fenerle gemideki davetsiz misafiri aradığı sahne küçük hassas çocukları bir parça korkutabilir. Halbuki sahnenin sonunda hikayeye komik bir maymun dahil oluyor sadece... Bir de Mucit Reodor’un sahnelerine eşlik eden bir kadın sürekli şampanya içmekte... 

Elbette çok daha komik ve eğlenceli olabilirdi ama yine de “Kirpi ve Saksağan: Sevimli Uzay Kahramanları” özellikle de stop-motion animasyon film sevenler için farklı bir ülkeden gelen sempatik bir alternatif oluşturabilir.

Film ülkemizde 6A yaş sınıfıyla türkçe dublajla vizyona girdi. Yani 6 yaş altındaki çocuklar aileleriyle birlikte izleyebilirler. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

AYA SİHİRLİ YOLCULUK   6 +

6.5 /10

Cesaret ve hayal kurmak üzerine bir uzay masalı. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Ali Samadi Ahadi

Oyuncular: Jacob Banigan (ses), Stephan Benson (ses), David Daria (ses), Lilian Gartner (ses), Veronika Glatzner (ses)

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)

RABBIDS İSTİLA MARS GÖREVİ   7 +

5.0 /10

Yer yer eğlenceli olsa da bazı şiddet içerikli espri ve sahneleri var. Devamı

Süre: 70 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Franz Kirchner

Oyuncular: Damien Laquet (ses)

ASTRONOT WILLY: MACERA GEZEGENİ   7 +

7.5 /10

Çocukların sıkılmadan izleyebilecekleri sevimli ve heyecanlı bir uzay macerası. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Eric Tosti

Oyuncular: Landen Beattie (ses), Jason Anthony (ses), Laura Post (ses), Keith Silverstein (ses)