KİTAP HIRSIZI    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Uyarlandığı ünlü kitap gibi içinde karanlık ve sert olayların da yaşandığı dokunaklı bir İkinci Dünya Savaşı hikayesi.

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde sert bir toplumsal iklimin içinden geçen Almanya’da küçük kardeşi gözlerinin önünde hastalıktan ölen Liesel Meminger, annesi tarafından bakılamadığı için henüz dokuz yaşındayken bir ailenin yanına evlatlık olarak verilir. Küfürbaz ve sert görünüşlü ama aslında iyi kalpli bir kadın olan Rosa ile yumuşak başlı, gururlu ve iyi huylu Hans Hubermann onun yeni ailesidir artık. Liesel onları zamanla çok sever.

Almanya’da Nazism yükseliştedir, yahudilere karşı düşmanlık artarken kitap yakma buluşmaları da başlamıştır. Liesel ve yeni anne-babası düzgün yaşayan bir aile profilindedir. Bu yüzden gidişattan dolayı rahatsızlık duyuyorlardır. Bir süre sonra Max adlı genç bir yahudiyi evlerinde saklamaya başlarlar. Max, Liesel’in hayata bakışını değiştiren önemli biri haline dönüşür zamanla. Liesel Max’le okuduğu kitapları konuşmayı çok sever ve çevrelerinde gelişen tüm kötülüklerden ruhlarını ancak bu şekilde korurlar. Ama Max ve dolayısıyla bütün aile yaklaşan savaş günlerinden dolayı diken üstünde yaşıyorlardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çok satan bir romandan uyarlanan “Kitap Hırsızı”, hüznün içinde ufak mutlulukların da olduğunu anlatan etkileyici bir dram. Film elbette her 2. Dünya Savaşı dramında olduğu gibi bazı sert detaylar sırasında yaşanan üzücü gelişmeler içeriyor. Aslında en acayibi bütün hikayeyi Azrail’in anlatıyor olması. (Merak etmeyin bir korku unsuru olarak kullanılmıyor bu durum. Kendisi oldukça şairane bir anlatıcı üstelik)

Daha görünür görünmez çok sevilesi bir adam olduğunu belli eden Hans, sert duruşuna rağmen iyi kalpli Rosa, Liesel’in ona aşık mavi gözlü limon sarısı saçlı arkadaşı Rudy gibi unutulmaz karakterler sunuyor bize film. Çocuklar Liesel’in gözünden bir dünya savaşı başlatmanın eşiğindeki bir ülkede dengelerin yavaş yavaş nasıl bozulduğunu, bazı insanların insanlıktan çıkarken iyiliğin ve doğruluğun bazen nasıl kayıplar verdiğini görüyorsunuz.

Elbette hassas bazı çocuklar için biraz fazla ölüm var bu filmde. Sevilen ana karakterlerin büyük kısmı hayatta kalamıyor hikayenin sonunda. Ancak bu ölümler grafik olarak şiddet içermiyor aksine son  derece duygusal ve hatta ağlatıcı bir etkiyle sunuluyorlar. Bu sahneler sadece çocukları değil yetişkinleri de üzebilir.

“Kitap Hırsızı” tüm dünyada 11-12-13 civarlarında yaş sınıfları aldı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sert  ve dramatik bir zamanı bir kız çocuğunun gözünden anlatıyor. Uyarlandığı Markus Zusak romanı çok daha iyi ama filmi de fena değil.

Filme iTunes, Google Play ve Digiturk’ten ulaşılabiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap