KOMANDO DADI    9+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Formül bir hikaye ve klişe sahnelerle dolu eski moda bir çocuk filmi aksiyonu...

Bir dönem aksiyon aktörlerini çocuk filmlerinin içine monte etme modası vardı. “Komando Dadı” da Vin Diesel’ın ilk çıktığı zamanlarda bu tür bir filmin içine yerleştirilerek oluşturulmuş bir çocuk filmi.

Deniz komandosu ajan Shane Wolfe son görevinde tanıştığı bir bilim adamının beş çocuklu ailesini korumakla görevlendirilir. Ancak ailenin yanındayken sadece onların can güvenliğini sağlamakla kalmaz, her türlü bakımlarını üstlenip karşılaştıkları akran zorbalıkları ya da kişisel bazı problemlerini de çözmeye gayret eder. O artık bir ‘komando dadı’dır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Vin Diesel’in henüz oyunculuğunun da tam pişmediği bir dönemde çekilen bu film kimi sahnelerde bir aile komedisine dönüşse de aynı zamanda bir ajan aksiyonu olmaya da soyunuyor. Ancak bu sahnelerde insanlar ölüyor, yaralanıyor ya da silahların bombaların patladığı ciddi tehlikeler yaşanıyor. Filmde bu tip bir dengesizlik hakim. Shane genellikle sorunları fiziksel üstünlüğünü kullanarak çözüyor. Bazı argo kelimeler ve durumlar yaşanıyor.  Bazı sahneler bir çocuk filmine göre biraz ayarsız bir şiddet dozu içeriyor. 

Ciddi anlamda bir mesaj verildiği de söylenemez. Shane çocuklara bir parça özgüven duygusu katmaya çalışıyor, hepsi o kadar.

“Komando Dadı” zamanında karışık sınıflandırmalar almış. Birçok ülke 7+ verirken, 11+ ya da 12+ verenler de var. Türkiye ise “Genel İzleyici” veren ülkelerden biri. Ama çoğunlukla şiddet sahnelerinin çocuklara etkisi bu tip filmlerde göz ardı ediliyordu o zamanlar. Şimdi en azından biraz daha dikkat ediliyor...

Film iTunes ve Google Play’den izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap