KÖPEKLER (1.Sezon)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İnsanların köpeklerle kurduğu dostane ilişkiye odaklanmış duygusal bir belgesel dizisi.

“Köpekler” belgesel dizisi insanların köpeklerle olan yoğun dostluk ilişkisini konu alıyor. En güzeli de ilk bölümde işleniyor. Epilepsi hastası bir kız çocuğu olan Corinne’in annesi her gece kızının odasında yerde yatıyor. Çünkü Corinne’in her an epilepsi krizi geçirme olasılığı bulunmakta. Doktorlar aileye bir köpek alınmasını tavsiye ediyorlar. Özel eğitimli bu köpek (ismi Rory) Corinne’in krizini farkedince harekete geçip herkesi haberdar ediyor. Ama bu sefer de Corinne’in kız kardeşinde küçük bir kıskançlık başlıyor... Rory, zamanla Corinne’e ve bütün aileye o kadar iyi geliyor ki izledikçe insanın içi ısınıyor. Aslında dizinin en güzel bölümü “Köpekli Çocuk” adlı bu bölüm.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İkinci bölüm biraz ağır bir hikayeye sahip. Berlin’de yaşayan Suriyeli bir mültecinin ülkesinde geride bıraktığı köpeği Zeus’u yanına alma çabasını anlatıyor. Bu bölümde biraz çatışma sahneleri var ve çocuklar için can sıkıcı olabilecek detaylar ve zorluklar anlatılmakta.

Üçüncü bölüm İtalyan bir balıkçının ve ailesinin yaşlı köpekleri Ice ile kurdukları dostluk; duygusal biraz da sakin bir tempoyla anlatılıyor.

Dördüncü bölüm “Makasları Bırakın” eğlenceli bir bölüm. Çünkü Japonya’da köpek berberliği yapan Miki ve Kenichi adlı berber ikilisinin Amerika’daki bir köpek kuaförlüğü yarışmasında yaşadıklarına odaklanıyor. Kuaförler model köpeklere iyi davranıyorlar ama yarışma sırasında bazı köpeklerin tüylerinin fazla boyanmasına, bazılarının da acayip şekillere sokulmasından biraz rahatsız olmadık değil.  Ayrıca bu bölümde nedense Japonca konuşan karakterlere türkçe dublaj yapılmamış.

Beşinci bölümde Kosta Rika’dakısıtlı imkânlarına rağmen kendilerini işlettikleri köpek barınağına adayan Alvaro ve eşi Lya’nın hikayesini izliyoruz. Sadece bağışlarla ayakta tutabildikleri bu barınakta, cins olmayan, kimsesiz sokak köpeklerine bakıyorlar. İnanılmaz şefkatliler ve özverili bir şekilde bin kadar köpekle (!) ilgileniyorlar. Bu bölümde çiftin yaşadığı bazı bürokratik engeller ve yaşadıkları ekonomik krizlere de değiniliyor. Çocuklar bu kısımlardan sıkılabilir.

Altıncı ve son bölüm “İkinci Şanslar” adını taşıyor. Sahiplenilen köpekler konusunda oldukça yüksek bir orana sahip New York’ta Anna adlı genç bir kadının ‘hayvan kurtarıcılığı’ yapmaktadır. Yani sahipsiz, bakıma muhtaç köpekleri New York’ta köpek sahibi olmak isteyenlerle buluşturuyor. İlk bölümden sonra belgeselin en duygusal bölümü bu bölüm.

Biz bu belgesel dizisinde çocuklara en çok 1. ve 6. bölümü öneriyoruz. Özellikle ilk bölüm köpeklerin insanın hayatına nasıl dokunabileceğini, son bölüm de insanların köpeklerin hayatına nasıl dokunabildiğini anlatıyor.  

6 bölümlü “Köpekler” dizisi türkçe dublaj seçeneğiyle Netflix’ten izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Köpek isteme potansiyeli: ****

Orijinal Adı:

Dogs

Yönetmen:

Glen Zipper

Ülkesi:

ABD

Yapım Yılı:

2018

Süresi:

50 dk


Yorum Yap

ÖFKELİ PATİLER: HANK EFSANESİ   10 +

7.0 /10

Kediler şehrinde samuray olmaya çalışan bir köpeğin macerası. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Chris Bailey, Rob Minkoff, Mark Koetsier

Oyuncular: Michael Cera (ses), Samuel L. Jackson (ses), Ricky Gervais (ses), Mel Brooks (ses), Kylie Kuioka (ses), Michelle Yeoh (ses)

ROBOT DÜŞLERİ   8 +

7.5 /10

Çok dokunaklı ve kalpleri ısıtan bir dostluk hikayesi. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Pablo Berger

Oyuncular: Ivan Labanda (ses), Albert Trifol Segarra (ses), Rafa Calvo (ses)

ŞEMSİYELER   4 +

7.5 /10

Pek çok festivalde gösterilen bu kısa animasyon film, yürek ısıtan bir baba-kız hikayesi anlatıyor. Devamı

Süre: 12 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jose Prats, Álvaro Robles

Oyuncular: -

PAW PATROL: SÜPER FİLM   5 +

6.5 /10

İlk filminden daha iyi değil ama yine de çocuklar için eğlenceli bir aksiyon. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Kristen Bell (ses), James Marsden (ses), Finn Lee-Epp (ses), Mckenna Grace (ses), Marsai Martin (ses)