KRAL ŞAKİR: GERİ DÖNÜŞÜM    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Öncekilere göre daha zararsız bir Kral Şakir filmi.

Ülkemizde “Kral Şakir” dizisi ve filmleri çok izleniyor, bu bir gerçek. Önceki filmlerle ilgili inceleme yazılarımızda bu içeriklerdeki belli tercihler hakkında benzer eleştirilerde bulunduk. Çok küçük çocuklar tarafından izlenmesine rağmen bazı heyecanlı sahnelerin korkutucu göründüğünü, bazı sahnelerin fazla gürültücü olduğunu, bazı diyalogların adeta büyükler için yazıldığını ve ürün yerleştirme olayının aşırı abartıldığını, yanlış yapıldığını söyledik hep.

Yeni Kral Şakir filmi olan “Kral Şakir: Geri Dönüşüm” bu meseleleri diğer filmlere göre halletmiş. Şakir ve ailesi bu sefer çevre kirliliği ve insanların çöpleri ayrıştırma konusundaki duyarsızlığının yol açtığı bir maceranın içine yuvarlanıyorlar. Dünyanın her yerini çöpler sarmıştır ve profesör Mirket çöpleri ayrıştıracak yeni bir icat yapmaya çalışır ancak başarısız olunca sinirlenip bütün robotlarını çöpe atar. Bu arada insanlık dünyadaki bütün çöpleri roketlere doldurup uzaya fırlatmaya karar vermiştir. Ama bunun daha da ağır sonuçları olacaktır. Çöpler yüzünden kendi gezegenleri kirlenen uzaylılar dünyaya saldırmak için bir öncü ekip gönderirler. Ekibin karşısına Şakir, Remzi, Kadriye, Canan ve tabi ki Fil Necati çıkacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kral Şakir: Geri Dönüşüm”de pozitif mesajlar önceki filmlere göre daha doğru bir mantıkla kullanılmış. İnsanların çöplerine karşı duyarsızlığı, hatalarıyla zor da olsa yüzleşmeleri, Şakir ve ailesinin onca didişmelerine rağmen aynı amaç için dayanışması güzel mesajlar. Ama hikaye hâlâ çok basit çözümlerle ilerliyor ve bir sürü mantık hatası barındırıyor. Türk yapımı çocuk filmlerinin genel zaafı bu zaten. İzleyenler çocuk diye bol bol mantık hatasına göz yumuluyor senaryolarda. Neyse ki ters köşe bir finalle, eğlenceli şarkılarla, dengeli bir diyalog anlayışıyla ele alınmış yine de hikaye. Teknik olarak da önceki filmlere göre daha başarılı. Arka fonlar ve genel planlarda daha detaylı olunmuş. Metalik yüzeylerdeki yıpranmışlık efekti atlanmamış. Ancak ana karakterler öncekiler kadar olmasa da hâlâ biraz fazla plastik görünüyorlar. Sürüngenlerden esinlenilen ‘pala bıyıklı’ uzaylı tasarımları da pek hoş değil, kullandıkları uçan motorları düştüğünde de bir anda yok oluyorlar! Ayrıca Kadriye’nin uzaylılara çizgili pijama giydirmesi ve ‘yarın da borç nasıl istenir?”i öğreteceğini söylemesinin komikten ziyade biraz ‘ezikçe’ göründüğünü de belirtmek isteriz.

Yine de Kral Şakir külliyatı içinde önceki filmlere göre daha zararsız bir film olduğunu bir kez daha ifade edelim. Disney+ filme ‘genel izleyici’ vermiş. Bizce 5 yaş altı için hâlâ erken... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

ÇİYKİNLEY   6 +

3.5 /10

Kaba esprilerle dolu bir animasyon maalesef. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Toby Genkel, Jens Møller

Oyuncular: Ben Young (ses), Lily Held (ses), Susan Tackenberg (ses), Tony Clark (ses), Tracey Grey (ses)

KRAL ŞAKİR: GERİ DÖNÜŞÜM   5 +

6.0 /10

Öncekilere göre daha zararsız bir Kral Şakir filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroglu

Oyuncular: Mustafa Ural (ses), Levent Ünsal (ses), Atilla Şendil (ses), Sema Kahriman (ses), Didem Atlıhan (ses)

VOL-İ   5 +

8.5 /10

Pixar’ın klasik filmi bol pozitif mesajlı, eğlenceli ve parlak fikirlerle dolu. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt (ses), Elissa Knight (ses), Jeff Garlin (ses), Fred Willard (ses), Sigourney Weaver (ses)

YAKARI   4 +

7.5 /10

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Xavier Giacometti, Toby Genkel

Oyuncular: Mia Diekow (ses), Diana Amft (ses), Patrick Bach (ses), Carla Becker (ses), Oliver Boettcher (ses)