KÜÇÜK AYAK    6+

8.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Son derece eğlenceli, müzikli, komik, mesajı kuvvetli ve dinamik bir animasyon.

Biliyorsunuz, Kocaayaklar (yani yetiler), Himalayalar’da yaşayıp yaşamadıkları hep gizemli kalmış, maymun ve ayı karışımı dev hayvanlardır. "Küçükayak" bu efsaneyi tersine çeviren bir hikayeye sahip. Bulutların üstünde dağın zirvesine yakın bir köyde yaşayan kocaayak ahalisi için “küçükayak” dedikleri insanlar varlıkları belirsiz efsanelerdir.

Liderleri Taşkoruyucusu’nun sürekli üzerinde taşıdığı taşlara yazılmış ve sorgulanması tümüyle yasak olan kurallarla yönetilmekteler. Genç kocaayak Migo bir gün kazara bir insanla karşılaşır, heyecanla köyüne gittiğinde buna kimseyi inandıramaz. Ama meraklı arkadaşları bu olayın peşini bırakmayacaklardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Doğrusu animasyon filmlerde pek de rastlamadığımız değişik bir tema işliyor film. Kocaayaklar kendilerine söylenen bütün kuralları hiç sorgulamadan, merak dahi etmeden uygulayarak yaşamak zorundadırlar. Oysa Migo ve arkadaşları, özellikle de şefin kızı Meechee, bilimsel gerçeklere inanan, meraklı, devamlı sorular soran ve cevaplarını arayan biridir.

“Küçük Ayak” çocuklara kendilerine söylenen her şeye körü körüne inanmamaları gerektiğini, sorgulamalarını ve gerçekliklerinden emin olmalarını öğütlüyor. Ayrıca insanlar ve yetiler arasında, farklı olandan korkmakla başlayan iletişimsizlikle doğan önyargıların bizi ne kadar da yıkıcı sonuçlara ulaştırabileceği konusunda da bizi uyarıyor.

Bilginin ve bilmenin ne kadar değerli olduğunu vurgulayan film, iletişimin önemini de çocuklara güzelce anlatıyor. “Bazen çapraşık ve korkutucu olsa dahi, gerçekleri bilerek yaşamak, bir yalanın içinde yaşamaktan daha iyidir” diyor film. Günümüzde bu çok değerli bir mesaj doğrusu.

Bunun yanında film son derece eğlenceli, güzel esprilerle donatılmış, teknik olarak da göz dolduran iyi bir animasyon. 6+ yaşlar için gayet uygun. Bazı hassas çocuklar, filmde Migo’nun üzerine doğru düşen uçak sahnesinde ve taşkoruyucusunun rap şarkı eşliğinde Migo’ya geçmişi anlattığı sahnede biraz ürkebilirler. Ayrıca yükseklerden düşen karakterlerin yaralanmaması gibi küçük çizgi film esprilerinin olduğunu da belirtelim. 

“Küçük Ayak”ın DVD’si ülkemizde bulunabiliyor. Ayrıca iTunes’dan, Netflix, Blu TV, Digiturk ve Google Play’den de izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar 
**
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

NANCY DREW VE GİZLİ MERDİVEN   12 +

7.0 /10

Ergen kızların dünyasıyla ilgili bir gençlik-dedektiflik macerası. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Katt Shea

Oyuncular: Sophia Lillis, Laura Wiggins, Sam Trammell, Zoe Renee, Andrea Anders

MANTARLARIN GİZEMLİ DÜNYASI   13 +

7.5 /10

Nefis görüntülerle ve ilginç bilgilerle dolu bir belgesel. Devamı

Süre: 81 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Louie Schwartzberg

Oyuncular: Brie Larson (ses)

KAYIP ORMAN   6 +

7.5 /10

Bilim insanlarının kararlılığı ve orman sevgisi üzerine ilham verici bir kısa belgesel. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Orlando von Einsiedel

Oyuncular: Orlando von Einsiedel

EMİLY’NİN MUHTEŞEM LABORATUVARI   5 +

7.5 /10

Çocukları bilim konularına merak etmeye yönelten kimya ağırlıklı neşeli bir eğitim programı. Devamı

Süre: 14 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Emily Calandrelli

Oyuncular: Emily Calandrelli, Arya Darbahani, Christopher Farrar, Makenzie Lee-Foster, Mason Wells