KÜÇÜK AYAK    6+

8.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Son derece eğlenceli, müzikli, komik, mesajı kuvvetli ve dinamik bir animasyon.

Biliyorsunuz, Kocaayaklar (yani yetiler), Himalayalar’da yaşayıp yaşamadıkları hep gizemli kalmış, maymun ve ayı karışımı dev hayvanlardır. "Küçükayak" bu efsaneyi tersine çeviren bir hikayeye sahip. Bulutların üstünde dağın zirvesine yakın bir köyde yaşayan kocaayak ahalisi için “küçükayak” dedikleri insanlar varlıkları belirsiz efsanelerdir.

Liderleri Taşkoruyucusu’nun sürekli üzerinde taşıdığı taşlara yazılmış ve sorgulanması tümüyle yasak olan kurallarla yönetilmekteler. Genç kocaayak Migo bir gün kazara bir insanla karşılaşır, heyecanla köyüne gittiğinde buna kimseyi inandıramaz. Ama meraklı arkadaşları bu olayın peşini bırakmayacaklardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Doğrusu animasyon filmlerde pek de rastlamadığımız değişik bir tema işliyor film. Kocaayaklar kendilerine söylenen bütün kuralları hiç sorgulamadan, merak dahi etmeden uygulayarak yaşamak zorundadırlar. Oysa Migo ve arkadaşları, özellikle de şefin kızı Meechee, bilimsel gerçeklere inanan, meraklı, devamlı sorular soran ve cevaplarını arayan biridir.

“Küçük Ayak” çocuklara kendilerine söylenen her şeye körü körüne inanmamaları gerektiğini, sorgulamalarını ve gerçekliklerinden emin olmalarını öğütlüyor. Ayrıca insanlar ve yetiler arasında, farklı olandan korkmakla başlayan iletişimsizlikle doğan önyargıların bizi ne kadar da yıkıcı sonuçlara ulaştırabileceği konusunda da bizi uyarıyor.

Bilginin ve bilmenin ne kadar değerli olduğunu vurgulayan film, iletişimin önemini de çocuklara güzelce anlatıyor. “Bazen çapraşık ve korkutucu olsa dahi, gerçekleri bilerek yaşamak, bir yalanın içinde yaşamaktan daha iyidir” diyor film. Günümüzde bu çok değerli bir mesaj doğrusu.

Bunun yanında film son derece eğlenceli, güzel esprilerle donatılmış, teknik olarak da göz dolduran iyi bir animasyon. 6+ yaşlar için gayet uygun. Bazı hassas çocuklar, filmde Migo’nun üzerine doğru düşen uçak sahnesinde ve taşkoruyucusunun rap şarkı eşliğinde Migo’ya geçmişi anlattığı sahnede biraz ürkebilirler. Ayrıca yükseklerden düşen karakterlerin yaralanmaması gibi küçük çizgi film esprilerinin olduğunu da belirtelim. 

“Küçük Ayak”ın DVD’si ülkemizde bulunabiliyor. Ayrıca iTunes’dan, Netflix, Blu TV, Digiturk ve Google Play’den de izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar 
**
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

EMİLY’NİN MUHTEŞEM LABORATUVARI   5 +

7.5 /10

Çocukları bilim konularına merak etmeye yönelten kimya ağırlıklı neşeli bir eğitim programı. Devamı

Süre: 14 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Emily Calandrelli

Oyuncular: Emily Calandrelli, Arya Darbahani, Christopher Farrar, Makenzie Lee-Foster, Mason Wells

BUNU DAHA İYİ NASIL YAPARIM?   7 +

7.5 /10

Çocuklar için çok renkli, çok yönlü ve dinamik bir eğitim programı. Devamı

Süre: 7 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Matt Gibb

Oyuncular: Geneva Phan, Adelaide Kennedy, Yasmin Polley, Molly Barwick

CANLI MUTFAK   5 +

6.5 /10

Sebzelerin faydalarını anlatan, yemek kültürü üzerine bir animasyon çocuk programı. Devamı

Süre: 10 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Eren Erdoğan

Oyuncular: Yüksel Ünal (ses), Nilgün Gündemir (ses), Eray Erdoğan (ses), Emel Zeyrekçi (ses)

PİNOKYO   10 +

7.0 /10

Yeni bir Pinokyo uyarlaması, ama karanlık bir atmosferi var ve birkaç sert sahne içeriyor. Devamı

Süre: 125 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Matteo Garrone

Oyuncular: Federico Ielapi, Roberto Benigni, Rocco Papaleo , Massimo Ceccherini, Marine Vacth