KUNG FU PANDA 3    7+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk iki filmin etkisini aratmayan ama biraz da aceleye gelmiş izlenimi veren son “Kung Fu Panda” macerasında Po, köklerine iniyor.

Yıllardır aradığı öz babasını bulmuş olan Po, onunla ve manevi babası Mr. Ping ile birlikte köklerini öğrenmek için gizli bir panda köyüne giderler. Akrabaları ve kendi gibi diğer pandalarla yeni bir hayat kurmaya başlayan Po, kung-fu’dan sonra yeni bir şey daha öğrenmek zorundadır: ‘Gerçekten kim olduğunu...

İşte bu esnada da Ruhlar Alemi’nde Usta Oogway’in Çi’sini (enerji) ele geçirmiş olan Kai, diğer kung-fu ustalarını ve Çi üretebilen pandaları ortadan kaldırmak için dünyaya iner. Po son kez hem kendi hem de ailesinin kaderini belirlemek zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kung Fu Panda”, ilk iki filminde Po’nun öyküsü üzerinden her yaştan seyirciye, insanın kendi olması, kendi gibi davranması ve kendini bilmenin erdemine güzel vurgular yaptı. Üçüncü filmde de bunu devam ettiriyor ve tüm yaşadıklarından sonra Po da hayatının en anlamlı dersini bu filmde çıkartıyor. Çünkü önce inanmayı sonra şimdiye bakmayı ve nihayetinde kendi olmayı öğreniyor. Bir üçleme olarak düşünürsek Po’nun karakter yolculuğu, çocukların hem şimdiki hem de ilerki hayatlarına olumlu yansıyacak kazanımlar elde etmelerini sağlıyor. Son filmde de Po’nun eğitimi hiçbir şekilde sona ermediği gibi kendi öğrendiklerini başkalarına da aşılayabiliyor. Po, yıllardır içlerinde var olan Çi’yi üretmeleri için panda ailesini motive edip, eğitiyor (Ünlü “Yedi Samuray” filmindeki gibi) Bunu yaparken her birinin özel yanına dikkat ediyor. Tıpkı ilk filmde Usta Shifu’nun Po’ya yaptığı gibi.

Ne var ki üçüncü filmin, tüm bu güzel mesaj ve detaylara sahip olmasına rağmen, senaryo anlamında biraz aceleye geldiğini söylemek lazım. Kai’nin Çi’lerini ele geçirdiği zombi savaşçılarla (!), Po ve ailesi arasındaki büyük kapışma için bazı meseleler ötelenmiş gibi duruyor. Usta Shifu’nun öğretmenliği Po’ya devretmesi, ya da öz babası ve manevi babası arasında yaşayabileceği çatışma gibi yan hikayeler çabuk geçiştirilmiş. Bunun dışında yeni düşman Kai’nin ölüler diyarından gelmesi ve filmin sonunda Kai’nin Po ile birlikte oraya gidip, sonrasında Po’nun tekrar dünyaya inmesi çocukların kafasını karıştırabilir. O yüzden film bitiminde çocuğunuzla yaşam ve ölüm kavramlarını tekrar gözden geçirmekte fayda var. Ek olarak bir sahnede Po’nun çıplakmış gibi vücudunu kapattığı ve Mr. Ping’in Po’ya ‘’Canavar olsa da o senin baban’’ demesi gibi çocukların anlayamayacağı imalar bulunmakta. Ve ilk iki filmde de olduğu gibi çizgi film şiddeti ve dövüş sahnelerinin fazla olmasa da bu filmde de yer aldığını hatırlatalım.

“Kung Fu Panda 3”, ülkemizde Itunes ve Google Play üzerinden dublajlı ve orijinal seçenekleriyle izlenebiliyor. Filmi 7 yaşından küçük çocukların ebeveynleriyle izlemelerini öneriyoruz. * Furkan Erkan


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol/sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap