KUŞLARLA DANS    7+

8.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dişi kuşları etkilemeye çalışan erkek kuşların dansları ve uzun uğraşlarını anlatan renkli bir belgesel...

Yine Netflix’de izlenebilen “Gezegenimiz” (Our Planet) adlı belgesel dizinin yapımcılarından gelen “Kuşlarla Dansı” rengarenk ve eğlenceli anlatımıyla dikkat çekiyor. Dişi kuşları etkilemeye çalışan erkek kuşların hareketlerine odaklanıyor belgesel. Yeni Gine ormanlarındaki rengarenk ve eşsiz estetik görüntülere sahip kuşlarla tanışıyoruz. Bu güzel kuşlar tüylerini, kanatlarını ve dans figürlerini andıran hareketleriyle kendilerine dişi kuş arıyorlar. Dişi kuşlar ise oldukça seçici ve çoğunlukla da olumsuz cevaplar vermekteler üstelik... Erkekler etkileyici olmak için sadece dış görünüşleriyle değil tavırlarıyla da etkileyici olmak zorundalar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Rangarenk görüntüler ve sabırla gözlenmiş birbirinden değişik kuş türleriyle ilgi çekici bir belgesel “Kuşlarla Dans”. Erkek kuşlar dişi kuşları etkilemek için inanılmaz uzun süreler boyunca hazırlıklar yapmakta, dişi kuşun önünde türlü değişik numaralar çekip gösterilerini sunmaktalar. Eğer dişi kuş onu beğenirse erkek kuş onun üstüne çıkar ve bir iki saniye süren bir vuslat gerçekleşir. Bu kısımlarda erotik bir hal yok ama çocuklar için küçük bir açıklama gerektiriyor diyelim.

İzlerken sık sık kuşların tavırlarıyla insanlarınki arasında bir benzerlik olup olmadığını tartışabilirsiniz çocuklarınızla. Neden birbirimizi etkilemeye çalışırız? Neden beğenilmek çok önemli? Erkekler, kızları etkilemek için nasıl davranıyorlar? Erkek kuşlar bu etkileyiciliğe sahip olmak için müthiş bir hazırlık yapıyorlar ve kendilerini sürekli geliştiriyorlar. Kusursuz dans figürleri yapmak için çalışıyorlar ve en üstün özelliklerini öne çıkarmanın yollarını arıyorlar. Bu da bu belgeselden çıkarabilecek en pozitif mesaj diğer yandan. 

Orijinalinde İngiliz oyuncu Stephen Fry, Türkçesinde de Okan Bayülgen’e yaptırılan dublajda da esprili ve muzip bir dil kullanılmış. Bir belgesel dizisi olarak tasarlanan “Kuşlarla Dans”ın 51 dakikalık bir tanıtım bölümü Netflix’den izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: **
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -

Orijinal Adı:

Dancing with the Birds

Yönetmen:

Huw Cordey

Tür:

Belgesel

Ülkesi:

ABD

Yapım Yılı:

2019

Süresi:

51 dk


Yorum Yap