KUTUP EKSPRESİ    7+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hareket yakalama teknolojisinin ilk örneklerinden biri olan animasyon film, heyecanlı sahneler içeren bir eğlencelik.

Noel tatilleri Amerikalılar için hep bazı şeyleri hatırlatır. Bizim bayramlara yüklediğimiz anlamlar gibi küskünlerin barışmasını, umutsuzlukların bitmesini, sahip olduğumuz değerlerin kıymetinin bilinmesini salık veren filmlerini bu tatil kapsamında sunarlar. Buna bir de “Noel Baba” efsanesini ekleyerek elbette.

Hollywood’un usta yönetmenlerinden Robert Zemeckis tarafından yönetilen, gösterime girdiği 2004 yılı için farklı bulunan bir animasyon tekniğiyle gerçekleştirilmiş “Kutup Ekspresi”, özünde bunları bir araya getiren ama en fazla da çocukların Noel Baba’ya olan inançlarını tazelemeye çalışan bir film. “Zathura” ve “Jumanji” gibi filmleştirilmiş popüler çocuk kitapları yazarı Chris Van Allsburg’un yine popüler bir kitabından uyarlanan filmde Noel Baba’ya inancını yitirmiş bir çocuğun Noel arifesinin gecesinde kendisini, Noel Baba’nın yaşadığı Kuzey Kutbu’na götürmek için almaya gelen trene binişi ve yol boyunca yaşadığı maceralar anlatılıyor.Trenin kondüktörü olarak da performans yakalama tekniğiyle filme animasyon olarak yerleştirilmiş Tom Hanks’i izliyoruz.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Abartılı bir şekilde “Noel Baba’ya inan!” mesajı barındıran bir film “Kutup Ekspresi”. Bazı yerlerinde bu inanç aşılama hali biraz can sıkıcı olsa da özellikle “performans yakalama” teknolojisi 15 yıl önceki seyirci için çok parlak görünüyordu. Birçok oyuncunun en ince mimiğine kadar animasyon olarak yakalanabildiği bu teknolojinin artık çok daha parlak örnekleri karşımıza çıktığı için bu anlamda filmin cazibesi de giderek kayboldu.

Yine de ailece iyi vakit geçirilebilecek ama ana kahramanın ciddi badireler atlattığı bazı  birkaç gerilimli sahneleri yüzünden de 7 yaşından büyük çocuklarla izlenebilecek bir animasyon.

DVD’si ülkemizde çıkmıştı, Netflix’ten ve Google Play’den de Türkçe destekli izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri:  ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap