KUZEY KUTBUNA YOLCULUK    7+

7.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bizde “Kuzey Kutbuna Yolculuk” adıyla bilinen film, Fransa ve Danimarka ortak yapımı maceralı bir animasyon.

1882 yılında Rusya’da aristokrat sınıfına ait  genç bir kız, Kuzey Kutbu’na bir yolculuğa çıkmış ama uzun süredir kendisinden haber alınamayan kaşif dedesini bulmak için büyük bir mücadeleye girer. Hem ait olduğu sınıfın katı kuralları, hem de genç bir kız olmasından dolayı; işi bir erkeğe göre çok daha zordur.

Dedesine çok düşkün olan Sasha onun izinden gitmek için sert denizcilerle tanışır. Sonra da onları birlikte uzun ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkmaya ikna etmeye çabalar. Sonunda bu amacına ulaşır, yolculuk başlar ve Sasha birçok konuda erkeklerden geri kalmadığını ispatlar. Yine de bu zorlu maceranın sonunda acaba dedesini bulabilecek midir?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Long Way North” eskiden TRT’de izlediğimiz kutuplarda geçen macera filmlerini hatırlatan, keyifle izlenen bir film. Bir defa çocuklar için çok sık şahit olmadıkları bir zaman ve mekanda geçiyor hikayesi: 19. yüzyılın Rusyası ve Kuzey Kutbu’nda. Film aynı zamanda Sasha’nın kişiliğinde cesaret, dürüstlük, mutevazi olmak, kararlılık ve kendine güven konularında güzel bir rol model sunuyor. Sasha’nın çok sevdiği dedesini bulmak için rahat yaşantısını kararlılıkla terketmesi ve zorluklarla mücadele edişi takdirle takip ediliyor. Zeki, yaşadıklarından ders çıkaran ve giderek daha da çalışkanlaşan harika bir genç kız Sasha. 

DİKKAT: Geminin okyanustayken karşılaştığı karanlık bir fırtınanın olduğu sahne küçük bazı çocukları ürkütebilir. Finalde de Sasha dedesine hayal ettiği gibi kavuşamıyor ve küçük bir sahnede de Sasha öldü zannediliyor. Bu tip detaylar için filmi daha çok 7+ yaşlardaki çocuklara ve ebeveynlerine öneriyoruz. Ailece izlerseniz hep beraber güzel bir sinema keyfi yapmış olursunuz.

TRT Çocuk zaman zaman yayınlıyor... * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar *  
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı **
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap