KWAI KÖPRÜSÜ    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bol ödüllü klasik bir İkinci Dünya Savaşı filmi, bir onurunu koruma mücadelesi...

II. Dünya Savaşı sırasında Japon kuvvetlerine esir düşen İngiliz askerleri, Burma yakınlarındaki bir esir kampına nakledilirler. Kampın komutanı Saito, onlara bölgedeki Kwai köprüsünün üzerine stratejik olarak çok önemli bir köprü yaptırmak ister. İngiliz esirlerin komutanı Albay Nicholson (Alec Guinness) Cenevre anlaşması hükümlerini öne sürerek subayların bu inşaatta çalışamayacağını söyler. Bir süre iki komutan çatışır. Ancak zaman geçtikçe Nicholson köprünün yapımını bir onur mücadelesine dönüştürür ve adamlarıyla Kwai Köprüsü’nü inşa etmeye adar kendisini. Ancak kamptan kaçan Amerikalı esir Shears (William Holden) inşaatın bittiği gün bir komando ekibiyle köprüyü patlatmak için geri döner. Albay Nicholson için bu köprüyü korumak bir onur meselesidir artık!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Tam 7 Oscarlı bir başyapıt... Tek kelimeyle kaçırılmaması gereken bir sinema klasiğidir “Kwai Köprüsü”. Elbette savaş zamanı geçen bir film, bazı ölümler yaşanıyor. Finale yaklaştıkça ana karakterler sağ çıkamıyorlar filmden.

Ama “Kwai Köprüsü” sinema tarihin ‘onur’ kavramı üzerine yapılmış en iyi filmlerinden de biridir. Özellikle Albay Nicholson’ın film boyunca duruşu, disiplini ve verdiği sözün sonuna kadar takipçisi olması çok etkileyici. Karakterlerin cesareti, zor koşullara rağmen doğruluktan ayrılmamaları ve elbette harika oyunculuklar ve akıcı sinemasıyla kesinlikle izlenmesi gereken bir klasik.

Eğer çocuğunuzla birtakım olgun klasik filmler izleyebiliyorsanız “Kwai Köprüsü” hem lezzetli bir film seçimi hem de II. Dünya Savaşı hakkında konuşabileceğiniz bir başlangıç noktası olacaktır. Özellikle de bir Pazar öğle sonrasında 12+ çocuklarla, ailece izlenmesi önerilir.

iTunes ve Dsmart’tan Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap