LAGAAN: EVVEL ZAMAN İÇİNDE HİNDİSTAN’DA    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Oldukça pozitif mesajlar içeren, ama biraz fazla uzun bir Bollywood klasiği.

1800’lü yılların sonu. İngiliz sömürgesi altında yaşayan Hindistan’ın köylerinden birinde köylülerin yıl boyunca toplayabildikleri hasatın büyük kısmı krallarına ve İngilizlere vergi olarak ödemek zorundalar. Kendilerine kıt kanaat yaşayacakları kadar mahsül kalmaktadır. Ancak o sene yaşanan büyük kuraklık yüzünden mahsüllerinin her zamankinden az olacaktır. Buna rağmen o bölgeden sorumlu, kibirli ve son derece itici bir İngiliz Yüzbaşı vergiyi arttırma kararı alır. Köy halkı yalvarsa da içlerinde genç bir delikanlı olan Bhuvan daha onurlu davranır ve bu adaletsizliğe karşı çıkar.

Aralarındaki gerilim yüzünden yüzbaşı bütün köyü zor bir seçimle karşı karşıya bırakır: Bir kriket maçı yapacaklardır. Köylüler kazanırsa üç yıl vergi ödemeyeceklerdir, ama kaybederlerse üç kat vergi vereceklerdir!

En büyük sorun köylülerin kriket oyununu bilmemeleridir elbette. Önce onları daha zor bir duruma soktuğunu düşündükleri Bhuvan’ı suçlasalar da sonra onun ne kadar onurlu bir direniş gösterdiğini anlayacaklardır. Yüzbaşının kız kardeşi Elizabeth de ağabeyinin haksızlık yaptığını düşünerek köylülere kriket öğrenmeleri için yardım eder.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aamir Khan’ı bütün dünyaya sevdiren film onurlu bir hikaye anlatan “Lagaan”dır aslında. Oyuncunun canlandırdığı Bhuvan karakteri; sevecen, kararlı, gururlu, adil ve çalışkan bir rol model. Hem Elizabeth hem de aynı köydeki Gauri ona aşık olur. Hikayenin böyle bir romantik damarı da var. Geleneksel Bollywood filmi müzikli dans sahneleri de mevcut. Ne olursa olsun kendi hakkını korumak için mücadele etmek gerektiği, dayanışma, çalışmak, dürüstlük, adalet, eşitlik, kendine inanmak, liderlik ve iletişim konularında çok doğru mesajları var filmin. Farklı bir kültür, farklı gelenekler, müzikler, kostümler de bazı çocukların ilgisini çekebilir.  

Yüzbaşı filmin başlarında avlanıyor, hayvanların vurulma anları gözükmüyor. Bir köylüyü dövüyor ve sinirlendirici hareketlerde bulunuyor kötü adam olarak. Birkaç sahnede çok küçük miktarda kan görünüyor.

Neredeyse 4 saat süren “Lagaan” duygusal, heyecanlı, esprili, sempatik ve seyri keyifli bir film. Birçok ülkede “genel izleyici” almıştı, bazı ülkelerde 7+ bazı ülkelerde de PG (aile rehberliği) almışlığı var. Silah ve kan gözüken küçük sahneleri yüzünden 7+ alamıyor pek çok platformdan. Bizce 10+ yaş çocuklarla ailece izlenebilir. Daha küçük çocuklar için aileler karar versin. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap