LAMA LAMA    3+

8.7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Annesiyle yaşayan bir çocuk lamanın küçük gündelik sorunlarla nasıl baş etmeye çalıştığını anlatan bir çizgi dizi.

12 dakikalık bölümler eşliğinde çocuk lamanın annesi, büyükanne ve büyük babası, okulundaki ve mahallesindeki arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ve her çocuğun başına gelebilecek gündelik sorunlarla nasıl başa çıkmaya çalıştığı anlatılmakta. Dizinin ritmi oldukça yumuşak, nazik ve sakin.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Okul öncesi çocuklar için Anna Dewdney’in hazırladığı bu resimli kitaplar babasız ailelere yani özellikle bekar annelerin çocuklarıyla kurduğu ilişkiye odaklanıyor. Bu yüzden çok faydalı mesajlar barındıran bu animasyon diziyi izleyen bazı çocuklar Lama Lama’nın babasının nerede olduğunu size sorabilirler. Dizide bu sorunun cevabı verilmiyor. Ama anne-çocuk ikilisi bütün sorunların üstesinden iyilik ve samimiyet temelli çözümlerle gelmekteler. 

Gelgelelim dizi bütün çocuklar için son derece güçlü mesajlar veriyor aynı zamanda. Akran zorbalığının ne kadar gereksiz olduğunu, nazik olmanın önemini, yalan söylemenin zararları, engelli çocuklarla nasıl iletişim kurulabileceği, komşuluk ilişkileri ve başkalarıyla empatik ilişkiler kurmanın güzelliğini başarıyla anlatıyor. Lama Lama’nın annesiyle kurduğu sevgi dolu ve anlayışlı ilişkisi de çok sevimli ve ilham verici. Dizi arkadaşlık ve aile ilişkileri üzerine de son derece pozitif mesajlar barındırmakta.

“Lama Lama” (orijinal adı Llama Llama) ikişer bölümün bir araya getirildiği, dolayısıyla 24’er dakikalık 15 bölümden oluşan 1. sezonu ve 10 bölümden oluşan 2. sezonuyla Netflix’den izlenebiliyor. İngilizce dublajında Anne Lama’yı Jennifer Garner seslendirmekte. Başarılı Türkçe dublajında da Anne Lama'yı Özlem Altınok seslendiriyor...

3-4 yaşlarından itibaren çocukların keyifle izleyebileceği bir animasyon dizi “Lama Lama”. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar  

Şiddet / Korku öğeleri -
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap