LEGO FİLMİ    6+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok eğlenceli, komik, akıllı, pozitif mesajları bol bir aile eğlencesi...

“Star Wars”, “Yüzüklerin Efendisi”, “Indiana Jones”, “Karayip Korsanları” ve “Harry Potter” gibi popüler film serilerinin, süper kahraman külliyatının da Lego oyuncakları üretilince bunların video oyunlarının da kapısı açıldı. Çok yaratıcı fikirlerle dolu, eğlenceli video oyunları tasarladılar ve sıra sinema filmlerine de gelince Lego kültürü devasa bir boyuta taşınmış oldu.

Ama hiç kimse “Lego Filmi”nin 2014’ün en iyi filmleri arasında sayılacağını beklemiyordu doğrusu. Teknik anlamda ‘CGI destekli stop-motion animasyon’ olarak tanımlanabilecek film, sürekli aynı şeyler yaşamaya programlanmış, içeceği kahvenin markası bile ‘belirlenmiş’ sıradan bir Lego inşaat işçisi olan Emmet’ın ‘özel’ ve hadi klişe deyimiyle ‘seçilmiş kişi’ olduğunu keşfetmesini anlatıyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Emmet’ın baskıcı bir sistemin mahkûmu iken potansiyelini keşfedip ‘asi’lerle birlik olup, adil olmayan bu sistemi düzeltmek için mücadele etmesi çağımızın en evrensel hikâyelerinden biri elbette. Ama sadece bu değil, dört kişilik bir ekibin üzerinde emek sarf ettiği öykü ve senaryo çok zeki espriler ve dokundurmalarla da dolu. Polisiye klişesi ‘iyi polis / kötü polis’ ve Gandalf’in parodisi Vitruvius gibi ‘renkli’ karakterlerin yanı sıra sürpriz konuk karakterleriyle de eğlence dozunu ikiye katlıyor film.

Bir animasyon filminde olabilecek her türlü özgünlük, eğlence ve teknik başarıya sahip olan “Lego Filmi”, çocukları yaratıcı, özgüveni yüksek ve cesur olmaya teşvik eden filmlerden biri.

Elbette bu tarz bir hikayede zaman zaman çizgi film şiddetine başvuruluyor. Hassas çocuklar için uyaralım kahramanlarımız sık sık tehlikeli durumlar içinde kalıyorlar. Ama hep bir şekilde komediye bağlanıyor bu durumlar.

Netflix, iTunes ve Google Play'de izlenebilen film ülkemizde ‘genel izleyici’ sınıfıyla vizyona çıkmıştı. Netflix filme 7+ veriyor. Bizde bazı sahnelerin fazla hızlı kurgulu, aksiyon sahnelerinin de biraz gürültülü olmasından dolayı en az 6+ çocuklara tavsiye ediyoruz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: *****


Yorum Yap

KAYKO VE KOKOSH   7 +

6.0 /10

Polonya yapımı bir çizgi seri uyarlaması. Devamı

Süre: 15 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Robert Jaszczurowski, Lukasz Kacprowicz

Oyuncular: Artur Pontek (ses), Michal Piela (ses), Grzegorz Pawlak (ses), Jacek Kopczynski (ses), Abelard Giza (ses)

ROBIN ROBIN   6 +

7.5 /10

Çok emek harcanmış, çok tatlı ama küçük çocuklar için biraz karanlık bir kısa film. Devamı

Süre: 32 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michael Please, Daniel Ojari

Oyuncular: Adeel Akhtar (ses), Gillian Anderson (ses), Bronte Carmichael (ses), Richard E. Grant (ses), Amira Macey-Michael (ses)

MAYA VE ÜÇ SAVAŞÇI   10 +

7.5 /10

Meksika mitolojisinden yola çıkılan çok eğlenceli, heyecanlı ama biraz şiddetli bir animasyon dizi. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jorge R. Gutiérrez

Oyuncular: Zoe Saldana (ses), Jorge R. Gutiérrez (ses), Diego Luna (ses), Alfred Molina (ses), Queen Latifah (ses), Gael Garcia Bernal (Ses)

PATRON BEBEK 2: AİLE ŞİRKETİ   7 +

5.5 /10

İlk filmdeki gibi aile ve kardeşlik mesajları verirken yine bazı sivri manevralar yapılmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Alec Baldwin (ses), James Marsden (ses), Amy Sedaris (ses), Ariana Greenblatt (ses), Jeff Goldblum (ses)