LEO    7+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Komik, müzikli ve anlamlı bir büyüme hikayesi.

“Leo”nun çok anlamlı ve güzel bir hikayesi var doğrusu.

11 yaşlarındaki beşinci sınıf öğrencileri olan çocuklar; heyecanlılar, meraklılar, aktifler ve ergen olmanın eşiğindeler. Büyümenin zorluklarıyla kendilerince başetmeye çalışmaktalar. Yeni sınıflarında yeni döneme başlarlarken bir sürpriz yaşarlar. Çok tatlı, sabırlı ve iyi bir öğretmen olan bayan Salinas hamilelik izni alarak bir süreliğine izne ayrılmak zorundadır. Yerine gelen vekil öğretmenin ise kendine has kuralları vardır. Eski tarz bir eğitim sisteminde takılı kalmıştır hâlâ; çocukları sert bir disiplinle hizada tutmaya çalışırken eski bir geleneği de tekrar başlatır. Her çocuk sınıf hayvanları olan kaplumbağa veya kertenkeleyi sırayla evlerine götürecek ve hafta sonlarında onların bakımından sorumlu olacaklardır.  

Bu 74 yaşında olan ve kertenkelelerin 75 yıl yaşadıklarını yeni öğrenmiş kertenkele Leo için bir kaçış fırsatıdır. Hayatının son günlerini sınıftaki cam kutunun içinde geçirmek istemiyordur çünkü. Ancak Leo ister istemez misafiri olduğu her çocuğun kendilerine has sorunlarına yardımcı olmaya başlar. Konuk olduğu her evde kaçma girişimlerinde bulunmanın yanısıra çocuklara da kendilerini ifade etmelerinde destek olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Büyürken bazı sorunlarla ilk kez yüzleşmek, aile ve arkadaş çevresiyle doğru iletişim kurmak, yaşlı insanların bilgi/birikimlerinden ve hayat tecrübelerinden yararlanmak gibi konularda çocuklara güzel mesajlar veriyor film. Leo çocuklara terapistlik yapıyorlar sanki.

Mesela çok konuşan ve sürekli etrafındaki insanları darlayan Summer’a dinlemeyi ve soru sormayı öğretir. Ailesinin aşırı korumacılığıyla yaşayan Eli’ye özgüvenini kazanması için yardımcı olur. Zengin ve mükemmeliyetçi ailesinin baskısıyla yaşayan Jayda’yı da sakinleştirir.

Bazı hassas çocuklar için küçük uyarılarımız var yine de; Leo’nun bir sahnede kuyruğu kopuyor ama hemen tekrar büyüyeceğini söylüyor. Leo tüm yaşlılar gibi bazen kederlenip kendi ölümünün yaklaştığından bahsediyor. Vekil öğretmen çocuklardaki değişimin nedenini öğrenince Leo’yu bir ormanda yalnız bırakıyor. Bu sahnelerin küçük bir kısmında kötü bakışlı bazı timsahlar görünüyor ama çok korkunç anlar yaşanmıyor neyse ki.

Sonunda ana karakterlerden biri kısa bir süre öldü sanılıyor. Başlarda bazı diyaloglarda da ‘ezik’, ‘iğrenç’, ‘çatlak’ gibi kelimeler geçiyor. Kaplumbağa karakteri de bir sahnede kabuğunu çıkarıyor ve poposunun üstünde bir dövmesinin olduğu anlaşılıyor.

Başarılı bir şekilde yapılmış Türkçe dublajla desteklenen; ailece keyifle izlenebilecek sevimli ve iyi mesajları olan komik bir film... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Evcil hayvan isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR   11 +

7.0 /10

Sevilen gençlik kitabı serisinden başarılı bir uyarlama. Devamı

Süre: 40 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Jonathan E. Steinberg

Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri, Virginia Kull, Timm Sharp

ORION VE KARANLIK   8 +

7.5 /10

Popüler bir çocuk kitabından uyarlanan film çocukların korkularıyla yüzleşmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Sean Charmatz

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Ömer F. Çalışkan (ses), Fatih Özacun (ses), Alin Mordeniz (ses), Özlem Abacı (ses)

ÖRDEKLERİN GÖÇÜ   6 +

7.5 /10

Ailece izlenebilecek bir ‘aile’ animasyonu. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Benjamin Renner, Guylo Homsy

Oyuncular: Kumail Nanjiani (ses), Elizabeth Banks (ses), Danny DeVito (ses), Awkwafina (ses), Carol Kane (ses)

TAY   6 +

7.0 /10

Din tarihinden bazı detayları hikayesine iyi yediren bir yerli animasyon. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Nurullah Yenihan

Oyuncular: Zeynep Önen (ses), Sinan Divrik (ses), Fatih Özkul (ses), Zencal Sakal (ses), İsmail Bozkurt (ses)