MACERACI YÜZGEÇLER: BÜYÜK GÖSTERİ    3+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bolca pozitif mesaj barındıran hikayelerden oluşmuş, küçük çocuklar için temiz bir animasyon...

Minika GO çocuk kanalının yerli animasyon dizisi “Maceracı Yüzgeçler”, İstanbul Boğazının derinlerinde yaşayan beş sevimli çocuk balığın (Tuti, Biba, Çupa, Babu, Taka Hamsi) 10’ar dakikalık maceralarından oluşturulmuş renkli ve dinamik bir dizi. Denizin üstü tanıdık İstanbul mekanları, vapurlar ve martılarla donatılmış. Denizin altı ise biraz Sünger Bob evreni gibi; renkli, yumuşak hatlarla oluşturulmuş yapılarla ve bol deniz bitkisiyle dolu. Dizinin her bölümünde bir tane şarkının seslendirildiği bir sahne de bulunuyor. Hedef kitlesi de öncelikli olarak okul öncesi küçük çocuklar. 

Bu ilk sinema filminde dizinin yapısı aynen korunmuş. Yine beş arkadaşın etrafında gelişen ve yaklaşık 10’ar dakikalık maceralar büyük bir sahne gösterisinin parçası şeklinde sunulmaktalar. Toplam yedi macera izliyor çocuklar ve her maceranın içinde yine müzikal bir sahne bulunmakta.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Gösterilerin her biri pozitif mesajlar içermekte. Yabancı dil bilmenin faydaları mesela ilk hikayenin konusu. Tuti’nin yabancı dil bilip konuşabilmesi sayesinde bütün kasaba yaklaşan kum fırtınasına karşı önlem alabiliyor. İkinci öykü bir yarış sırasında hasta olan Çupa’nın iyileşme süreci ve çocukların oyun oynarken kendilerine dikkat etmeleri gerektiği mesajını vermekte. Sonraki hikayelerde zamanı doğru değerlendirme, robotik kodlama derslerinin önemi, keşif gezisi yapmanın ve meraklı olmanın verdiği keyif gibi konular da işlenmekte. Bir hikaye de Osman Hamdi Bey’in ünlü tablosu “Kaplumbağa Terbiyecisi” üzerine kurulu. Çocukların bu ünlü tabloya karşı merakını ve ilgisini arttırmak adına güzel bir detay. Son bölümde de dizide de bazen görünen deniz kızı Alesta’nın konuk olduğu bir macera bulunmakta.

“Maceracı Yüzgeçler” genel izleyici sınıfında vizyona çıkmış, eğitici ve sevimli bir yerli animasyon. Deniz altında geçen pek çok animasyon filmde olduğu gibi hikayesini “Kayıp Balık Nemo”ya yaslamıyor. Birbirinden farklı birçok pozitif mesaj veren ve küçük çocukların herhangi bir sahnesinden korkmadan, rahatlıkla izleyebilecekleri bir animasyon.* Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap