MARY VE CADI ÇİÇEĞİ    8+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fantastik edebiyatın ünlü yazarlarından Mary Stewart’ın 70’li yıllarda yayımlanmış romanından uyarlanmış, 2017 yapımı şahane bir animasyon.

10 yaşında ve biraz meraklı bir kız olan Mary, yaz tatilini teyzesinin sayfiyedeki evinde geçirmektedir. Bir gün ormanda karşısına çıkan Tib ve Gib adlı kediler onun hayatında çok büyük değişikliklere yol açacaktır. Onlar sayesinde sihirli bir çiçeği bulan Mary, bulutların arasında saklı bir cadı okulunun sihirli kapılarından içeri girer. Kızıl saçlarından dolayı okul müdiresi ona en muteber cadılardan biri olduğunu söyleyerek okulu gezdirir. Mary ve yanındaki Tib okulda birtakım aksilikler hissetseler de akşam eve dönerler. Aslında Mary’nin bulduğu çiçek okuldan bir öğrenci tarafından kaçırılmış ve ormana saklanmıştır. Müdire hanım kötü bir amaçla kullanmak için aradığı çiçeğin Mary’de olduğunu anlamıştır ve arkadaşı Peter’ı kaçırarak Mary’den çiçeği okula getirmesini ister. Mary, Peter’ı kurtarmak için Tib’le birlikte tekrar cadı okuluna girmek zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Miyazaki filmlerinin bazılarında çalışmış, Studio Ghibli filmlerinden bazılarını yönetmiş Hiromasa Yonebayashi’nin filmi “Mary ve Cadı Çiçeği”, Miyazaki’nin filmlerini de andırıyor doğrusu. Aslında filmin ilk yarısı Harry Potter filmlerini yoğun bir şekilde çağrıştırıyor.

Hikayenin kahramanı Mary o kadar güzel ve sempatik yaratılmış bir karakter ki insan peşine takılıp gidiyor doğrusu. Vicdanlı, merhametli, sözünün eri iyi bir kız çocuğu... Cesur kararlar alıyor ve arkadaşını kurtarmak için kendisini hiç de hakim olmadığı bir dünyanın içine atıyor. Kendine güveni, yardımseverliği, cömertliği ve cesaretiyle örnek bir film karakteri.

DİKKAT: Müdire hanımın beklenmedik yerlerde ve şekillerde Mary’nin karşısına çıkıyor olması bazı hassas çocukları biraz ürkütebilir ama film 8+ yaşlar için heyecanlı, fantastik bir macera. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -  
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap