MASAL BİTTİ, BEN BÜYÜDÜM    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Komik, duygusal ve hayli de anlamlı, Polonya yapımı bir aile filmi.

“Masal Bitti Ben Büyüdüm” bekar annesi tarafından el bebek gül bebek büyütülmüş Waldek adlı çocukla tanıştırıyor bizi. Waldek kendisini e-spora vermiş. Saatlerini bilgisayar başında geçirmekten dolayı da biraz kilolu. Annesi Teresa’nın fedakarlıklarla yarattığı konfora alışmaktan dolayı tembelleşmiş, biraz da mızmız bir çocuk. Ait olduğu oyun takımının iyi bir oyuncusu olunca yaşadığı bazı akran zorbalıklarından kurtulacağını düşünüyor.

Annesi birkaç günlüğüne kanser tetkikleri için bir hastaneye yatacağını oğlundan saklar. Bu süre zarfında teyzesi Mariola’yı da Waldek’e göz kulak olması için çağırır. Bu Waldek’in hiç hoşuna gitmez, ‘çılgın teyze’ annesinden farklı olarak Waldek’e her işini kendisinin yapması gerektiğini söyler ve bolca hareket etmesi için de ona zorla bisiklet kullandırtır. Sağlıklı beslenmesi için de yemek düzenini değiştirir.

Waldek’in bir gün canına tak edince hastaneye annesinin yanına kaçar. Orada annesinin gerçek hastalığını öğrenince çok üzülecektir. Ama çılgın teyzesi, iki çok yakın arkadaşı ve diğer bazı yaşadıkları aklını başına getirecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Masal Bitti Ben Büyüdüm”, Polonya’da popüler olmuş bir çocuk kitabından uyarlanmış, sakin bazen duygusal, bazen de komik ve sevimli bir film. Waldek’in teyzeye en başta deli kadın diye hitap etmesi ama sonra onu anlaması çok doğru bir tonda işleniyor. Annesinin kanser hastası olması en başta biraz endişelendirse de bir şekilde tatlıya bağlanıyor. Waldek artık büyümesi gerektiğini, annesinin fazla kaygıyla da karışık sağladığı avantajlar yüzünden hiç sorumluluk almadığını farkediyor. Bunu farkedince korktuğu gibi hayatı daha zorlaşmıyor, tam tersine güzelleşiyor. Bu tema çocuk ve aile filmlerinde sıkça gördüğümüz bir tema değil doğrusu. Waldek’in yeni tanıştığı ve etkilendiği kız da oğlanları kızlara karşı nazik olmaya yönlendiriyor.

Sadece Waldek’in en yakın arkadaşı Staszek biraz yaşından erken uyanmış bir oğlan. Kızlara çok bakıyor ve kendince küçük kurlar yapmaya çalışıyor. Bunlardan birinde yüzme salonunda aynı küvette öpüşen bir çift görünüyor. 

Waldek’in dedesine gidildiği bölüm biraz düşürüyor tempoyu ama genelde iyi çekilmiş akıcı bir film. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap