MAVİ MUCİZE    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film sıcak ve samimi, ama daha etkileyici olabilirdi.

Çocukların Omar Baba diye hitap ettikleri yetimhane sahibi, çocukken babasını birlikte çıktıkları bir deniz gezisinde kaybetmenin travmasını hâlâ yaşayan ve bu yüzden de sudan korkan bir adamdır. Yetimhaneyi büyük ekonomik sorunlar içinde zor bela yürütebilmektedir. Ancak yaşanan bir kasırga sonrasında oluşan hasar artık son noktayı vurur. Ya kapatacaklar ya da bir yerden para bulacaklardır.

Bulundukları kasabada para ödüllü büyük bir balıkçılık turnuvası düzenlenmektedir. Organizatör, yüzme bilmeyen ve sudan korkan Omar’a bu yarışmaya profesyonel bir balıkçıyla birlikte katılmasını tavsiye eder. Aynı organizatör eski günlerinden çok uzakta olan bitik bir tekne kaptanına da katılması için Omar ve yetimhaneden birkaç çocukla takım olmasını şart koşar. Böylece yarışmanın belki de en iddiasız takımı oluşur. Bu yarışma sırasında herkesin kendi payına bir şeyler düşecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Mavi Mucize” güzel bir amaç için korkularının üstüne gitmeye çalışan bir adamın hikayesi en başta. Omar çocuklar için büyük sorumluluk duyan, eski suçlu günlerini geride bırakmış kendisini yetimhaneye ve çocuklara adamış olumlu bir adam. Şansı yaver gitmediği için giderek huysuzlaşmış ödüllü balıkçı Wade ise en başta uzlaşmaz gibi görünse de Omar ve çocuklardan etkilenir. Çocuklar da birbirleriyle biraz sürtüşseler de sonunda bir ekip olmayı öğreniyorlar. Bu uyumsuz ekip en başta ümitsiz oldukları bu yarışta kazanmak için canla başla çalışmaya başlıyorlar.

Doğrusu pozitif mesajları güzel olan bir hikaye bu. Finalde olayın gerçek kahramanları gösterilip sonrasında yaşadıkları da özetleniyor. Ancak bazı yetişkin travmaları da işlenmekte. Özellikle Omar’ın rüyalarında hep boğulduğunu görmesi, kardeşiyle bara gidip dertleşmeleri, sık sık yetimhaneden kaçıp sahilde uyumaya alışmış küçük bir çocuğu tehlikeli sokaklardan kaçırıp yetimhaneye getirmesi gibi sahneler küçük çocuklar için biraz karanlık gelebilir. Ama sabırlı olma, korkularla yüzleşme, dayanışma, centilmenlik, önyargılardan kurtulma ve empati kavramlarında izleyen çocuklara iyi gelebilecek bir hikaye anlatılmakta.

Türkçe dublajla da desteklenmiş bu Netflix filmine 13+ verilmiş ama 11-12 yaşlar da aileleriyle birlikte izleyebilirler. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap