MAYA VE ÜÇ SAVAŞÇI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Meksika mitolojisinden yola çıkılan çok eğlenceli, heyecanlı ama biraz şiddetli bir animasyon dizi.

Hikaye, baş karakterimiz prenses Maya’nın taç giyme töreninin yapılacağı gün başlıyor. Maya, Kral babası ve Kraliçe annesinin arzuladığı gibi bir diplomat olmak istemiyordur. O daha özgür takılmak, dövüş müsabakalarına katılmak, gözüpek bir savaşçı olarak varolmak istiyordur. Ancak tam da tören sırasında Ölüler Diyarı’ndaki ‘tanrılardan’ mesaj getiren sürpriz bir konuk gerçek annesinin onu yanına çağırdığı haberini verir. Kral ve üç oğlu, Maya’yı vermemek için savaşarak ilk tehdidi savuşturur. Ancak devamı gelecektir. Bu arada Maya da Kraliçe’nin gerçek annesi olmadığı bilgisinin şokunu yaşıyordur.

Kral, üç oğlu ve küçük bir ordu ile tanrıların gerçek dünyaya girmelerini engellemek için İlahi Geçit’i yok etmek amacıyla yola çıkar. Eski bir kehanete göre bunu bir lider ve üç savaşçı başaracaktır. Ancak zannedildiği gibi kastedilen lider Kral değildir belki de! Maya kehanetteki üç efsanevi savaşçıyı bulmak ve savaşa girmek zorundadır artık...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Hayat Kitabı” adlı animasyon filmiyle tanınan yönetmen Jorge Gutiérrez, Meksika asıllı birçok ünlü oyuncunun seslendirme kadrosunda bir araya geldiği heyecanlı çocuk dizisini yönetmiş. Doğrusu çok zengin grafikleri, hiç düşmeyen bir ritmi ve ilgi çekici manevraları var. Özellikle de güçlü bir kız çocuğu olan Maya sayesinde cesaret, sorumluluk almak ve kararlılık mesajları vermesi önemli. Sonrasında Maya’nın üç savaşçıyı bulması, onlarla birlikte paylaşım ve dayanışma gibi kavramları öğrenmesi de işlenmekte.

Dizi sürükleyici hikayesini teknik anlamda da doyurucu ve heyecanlı bir şekilde sunuyor. Ama bu hareketli macera bol bol fantastik şavaş ve şiddet sahneleri de içermekte. Bu sahneler kanlı değil ama kayıplar ve tehlikeler sözkonusu. Süper güçleri olan düşmanlar yer yer korkutucu olabilmekteler. Ayrıca ilk bölümde Maya babasının yıllar önce Kraliçe’yi başka bir kadınla aldattığı için kendisinin doğduğunu öğreniyor. Hatta Kraliçe’ye babasını nasıl affettiğini de soruyor. Bu sahne küçük çocuklar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Aynı zamanda bu ‘tanrılar’ meselesinin de mitolojik bir kavram olduğunu bilmeyen çocuklara anlatmak gerekiyor. Birkaç küçük flörtöz öpüşme sahnesi de mevcut.  

Netflix diziye 7+ vermiş ancak 10+ çocukların aileleriyle birlikte izlemeleri daha eğlenceli olur gibi. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap